Dolmabahçe Sarayı Önünde Bomba Saldırısı!

İstanbul Dolmabahçe Sarayı önünde bombalı saldırı düzenlendi. Detaylar yazımızda..

Dolmabahçe Sarayı Önünde Bomba Saldırısı!

İstanbul Beşiktaş'taki Dolmabahçe Sarayı'ndaki nöbet kulübesine el bombası atan ve üzerinde üzerinde el bombası ve silah bulunan bir kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, 2 el bombasının imha edildiğini, saldırganın ise sabıkasının olduğunu açıkladı. saldırganın adının ise Fırat Ö. olduğu ortaya çıktı. Akşam saatlerinde DHKP-C yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendi.

Örgüte ait internet sitesinde yaptıkları açıklamayla olayı üstlenen DHKP-C, açıklamasında "Savaşçımız, tüm halkımızın öfkesine tercüman olmuştur. Düzene duyulan öfke dağları aşmıştır. Yoksulluk, açlık, adaletsizlik kor gibi halkımızın yüreğini yakmaktadır. Onlar çaldıkça biz yoksullaştık; onlar doydukça biz sofradan aç kalktık; onlar sarayları mesken tutarken biz evimizden olduk. Adaletsizlik halkımızın canına tak etmiştir. Adalet, halkın ekmeğidir. Adalete açlığı biz gidereceğiz. Düzenin yoksulluğu, açlığı, adaletsizliği daha yeni savaşçılar çıkartacaktır. Halkın içinden çıkan savaşçılarımız halk için hesap soruyor." ifadelerini kullandı.
OLAY

Adının Fırat Ö. olduğu ortaya çıkan şahıs, Dolmabahçe Sarayı önünde nöbet tutan polislerin bulunduğu noktaya el bombası ve silahlı saldırıda bulundu. El bombası patlamayınca, kurşun geçirmez camla kaplı kulübeye ateş eden saldırgan etkisiz hale getirildi. Silahın tutukluk yapması üzerine, nöbet tutan polisler saldırganı etkisiz hale getirdi. Saldırgan sarayın içindeki polis noktasına götürülürken, cadde trafiğe kapatıldı.

Olay yerine çağrılan bomba imha uzmanları, patlamayan el bombasını etkisiz hale getirdi.

Eski bir yasadışı sol örgüt üyesi olduğu ve sabıkasının bulunduğu öne sürülen saldırgan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Cadde, incelemelerin ardından trafiğe açıldı.

"KİMLİĞİ VE BAĞLANTISI MALUM"

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugün saat 14.30 civarlarında Dolmabahçe Sarayı'nın girişinde ana nizamiyesinde bulunan nöbetçi kulübesine bizce malum olan, bilinen bir terör örgütü mensubu olduğunu düşündüğümüz bir şahıs tarafından önce 2 el bombası atarak sonra tabanca ateşinde bulunarak saldırıda bulunmuştur. Arkadaşlarımızın mukabelesinde kaçarken canlı olarak ele geçirilmiştir. Teröristin üzerinde çok eski bir uzun namlulu silah, bir tabanca, kullanmış olduğu ve patlamayan 2 el bombası ele geçirilmiştir. Gerekli çalışmaları yapıyoruz. Kimliği ve bağlantısı bizce malum. Şu anda ismini vermek istemiyorum. Daha önce hapishanede yatmışlığı var. Saldırı girişimi sarayın girişindeki polis arkadaşlarımıza yönelik yapılmıştır. Şu anda gözaltında bir saldırgan var. 2003-2006 arasında cezaevinde yatmışlığı var" dedi.

DOLMABAHÇE CADDESİ 2 SAAT SONRA TRAFİĞE AÇILDI

Dolmabahçe Sarayı'na düzenlenen saldırının ardından trafiğe kapatılan Dolmabahçe Caddesi, saat 17.00 sıralarında yeniden trafiğe açıldı.

Polis ekiplerinin el fenerleri ile çevrede detaylı arama yaptıkları caddede güvenlik önlemleri devam ediyor. Saldırının gerçekleştiği nöbet kulübesi çevresi emniyet şeridi ile çevrelendi. Basın mensuplarının uzaktan görüntü alınmasına izin veriliyor. Saldırı sonrasında Dolmabahçe Caddesi'nin çift yönlü olarak trafiğe kapatılması nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı. Cadde, 2 saat sonra, saat 17.00 sıralarında yeniden çift yönlü olarak trafiğe açıldı.

EMNİYET'TEN DOLMABAHÇE AÇIKLAMASI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Dolmabahçe Sarayı önündeki saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Emniyet'in açıklaması şöyle:

"01.01.2015 Perşembe günü saat: 15.00 sıralarında İlimiz Beşiktaş İlçesinde bulunan Dolmabahçe Sarayı'nda görevli Emniyet personelinin bulunduğu nöbet kulübesine yönelik uzun namlulu silah ve el bombası ile saldırı düzenlenmiş, el bombası infilak etmemiştir.

Eylemi gerçekleştiren şahıs yakalanmış olup, şahsın üzerinden 1 adet uzun namlulu silah ve 1 adet tabanca ele geçirilmiştir. Saldırıda kullanılan 2 adet el bombası kulübe içinde ve civarında bulunmuş ve Bomba İmha ve İnceleme Uzmanları tarafından etkisiz hale getirilmiştir. Konu ile ilgili tahkikat devam etmektedir."

KİMLİĞİ BELLİ OLDU
Olaydan sonra sağ olarak ele geçirilen teröristin kimliği de belli oldu. Fırat Ö. isimli teröristin yasa dışı sol bir örgüte mensup olduğu öğrenildi. Teröristin 2003-2006 yılları arasında cezaevinde kaldığı belirtildi.SALDIRGAN SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ
Dolmabahçe Sarayı'nda görevli emniyet personelinin bulunduğu nöbet kulübesine yönelik uzun namlulu silah ve el bombasıyla saldırıda bulunan Fırat Ö. sağlık kontrolünden geçirildi.

Saldırının ardından etkisiz hale getirilerek gözaltına alınan Fırat Ö, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.

Burada sağlık kontrolleri yapılan şahıs, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine götürüldü.

Bu arada saldırı girişiminde kullanılan el bombalarının incelendiği, uzun namlulu silah ve tabancanın üzerinde başka parmak izi olup olmadığı ve başka bir olayda kullanılıp kullanılmadığına ilişkin araştırmalar için kriminal laboratuvara gönderildiği öğrenildi.