İzmirli öğrenciler zam için ayaklandı!

İzmir'de bir Grup DEV-LİS üyesi öğrenci ulaşıma yapılan zam yüzünden isyan bayrağını çekti. Slogan atarak ulaşım araçlarının yürüyen öğrenciler olay çıkarmadan dağıldı. İşte ayrıntılar

İzmirli öğrenciler zam için ayaklandı!

 Karşıyaka'daki İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) İstasyonu'nda birleşen Dev-Lis üyesi takribî 30 kişi, çarşı boyunca sloganlar atarak Karşıyaka İskelesi'ne kadar yürüdü. Burada matbuat açıklaması oluşturan küme hesabına konuşan bir lise öğrencisi, 'Toplu ulaşımda yapılan düzenlemeyle, daha evvela tek seferle gidilen çok sayıda yere en az 2 vesaitle gidilebiliyor. Bu sayı vakit vakit 3 ve 4'e yükseliyor. Otobüs seferleri de eskisine nazaran daha az olması itibariyle araçlar tıklım tıklım doluyor. Bütün bunlar yetmiyor bunun şeklinde toplu ulaşıma yüzde 9 ile 12 içinde zam yapıldı. İşçi ve memurların maaşları ortada. Akşam evine ne yemek götüreceğini düşünen anne, babalarımız şimdi nasıl gideceğini de düşünüyor. Ulaşıma yapılan zammın biran evvela arka çekilmesini istiyoruz' dedi.

Açıklamanın ardından gruptakiler, turnikelerden Kentkart basmadan atlayıp, ödeme yapmadan Alsancak'a giden vapura bindi.

Bir vakit de Alsancak semtinde eylemlerini sürdüren grup daha sonra kendiliğinden dağıldı.