Varto'da neler oluyor?

Varto'da neler oluyor?

İlçede teröristlerin birçok noktaya tuzaklı patlayıcılar yerleştirdiği belirtiliyor. Varto Belediye Başkanı ise "Hayat felç olmuş durumda. Kimse tedirginlikten dışarı çıkamıyor" diye konuştu. İlçeye takviye güvenlik güçlerinin geldiği belirtiliyor.

AA'nın son haberine göre ise teröristler zaman zaman güvenlik güçlerine taciz ateşi açıyor, patlayıcı düzeneği bulunan bölgelere çekmeye çalışıyor.

Muş Valiliği, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalar nedeniyle Varto ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.  

İşte bugün yaşananlar:

TERÖRİSTLER İLÇEDE
Muş Valisi Vedat Büyükersoy, sabahın ilk saatlerinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK mensuplarının ilçede bulunduğunu ve operasyonların sürdüğünü belirterek, kent güvenliğinin sağlanması açısından ikinci bir emre kadar, 08.30 itibarıyla Varto'da sokağa çıkma yasağı ilan ettiklerini söyledi.

BİRÇOK YERDE TUZAKLAMA VAR
Muş Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerinin bu patlayıcıları imha çalışması sırasında vatandaşların zarar görmemesi için konulduğu belirtilen sokağa çıkma yasağı ikinci bir duyuruya kadar sürecek.

Büyükersoy, Varto ilçe merkezinde PKK’lı teröristlerin bir çok yere patlayıcılarla tuzaklama yaptığını, bunların imhası sırasında halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince sokağa çıkma yasağı konulduğunu söyledi.

Varto’da sokağa çıkma yasağı, tuzaklanan patlayıcıların imha edilip halkın can ve mal güvenliğinin sağlanmasının ardından yapılacak ikinci bir duyuruya kaldırılacak.

ÇOK SAYIDA HENDEK KAZILMIŞ
Varto’da bu sabah ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, PKK’lı teröristlerin dün gece Özel İdare’ye ait iş makinelerini gasp ederek bazı mahallelerde hendek kazdıkları, bir köprüyü tahrip ettikleri belirtildi. Ellerinde uzun namlulu silah ve roketatarlarla sokaklarda dolaşan yüzleri maskeli teröristlerin çeşitli yerlere tuzakladıkları çok sayıda patlayıcıyı imha çalışması için ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, yer yer silah sesleri duyuldu.BELEDİYE BAŞKANI ANLATIYOR
DHA'nın haberine göre Varto Belediye Eşbaşkanı DBP’li Sabite Ekinci, ilçe merkezinde bir çok  hendek kazıldığını, ilçeye takviye güvenlik güçlerinin geldiğini söyledi. Sokağa çıkma yasağının sürdüğünü belirten Başkan Ekinci, şunları söyledi:

"Varto’da hayat felç olmuş durumda. Kimse tedirginlikten dışarı çıkamıyor. İlçenin özellikle emniyet ve askeriyenin belli noktalarında güvenlik güçleri var. Belli noktalarda yoklar. Hendeklerle birçok yol kazılmış durumda. Dün gece boyunca ilçede elektrik yoktu bugün sabahtan itibaren var."

Evrensel'in haberine göre ise Belediye Başkanı Ekinci ilçede PKK'lıların olduğunu öğrendiklerini söyledi, "Kente yönelik olası bir asker müdahalesiyle çok ciddi çatışmalar yaşanabilir. İlçe merkezinde binlerce sivil var. Olası bir müdahale çok vahim sonuçlar doğurur" dedi.

YER YER SİLAH SESLERİ GELİYOR
Jandarma Özel Harekat Birliği'ne bağlı askerler Varto'ya giriş ve çıkışları tutuyor. Al Jazeera'nın haberine göre İlçe içine kazılmış iki hendekte tespit edilen bombalara, uzaktan kumandalı olabilme ihtimaline karşı şu ana kadar müdahale edilmedi. İlçede gizlenen PKK'lılar güvenlik güçleri tarafından aranıyor. Ara ara silah sesleri duyuluyor.

AA'NIN SON HABERİ: TACİZ ATEŞİ AÇILIYOR
AA'nın Varto'yla ilgili saat 15.55'te geçtiği son haber ise şöyle:

Yaşanan terör olayları nedeniyle sabah 08.30'dan itibaren sokağa çıkma yasağının uygulandığı Varto'da, gasp ettikleri iş makineleriyle ana yollara ve ara sokaklara hendek açan terör örgütü mensupları, ilçenin girişindeki köprüyü yıkıp, belirli bölgelere patlayıcı düzeneği yerleştirdi.

Güvenlik güçlerine zaman zaman taciz ateşinde bulunan teröristler, asker ve polisleri patlayıcı düzeneği kurdukları bölgelere çekmeye çalıştıkları gözleniyor.

Vatandaşlara zarar gelmemesi için temkinli davranan güvenlik güçleri ise konuşlandıkları bölgelerde bekleyişlerini sürdürüyor.