Aydın'da kaçak göçmen alarmı!

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında bir şekilde Türkiye'ye gelmeyi başarıp buradan da Yunanistan'a gitmek üzere yola çıkan bir grup kaçak göçmen sahil güvenlik yetkilileri tarafından ele geçirildi. Ayrıntılar haberimizde..

Aydın'da kaçak göçmen alarmı!

Bir çok ülkede yaşanan içi savaştan kaçan kişilerin hayat mücadelesi bitmek bilmiyor. Yunanistan’a kaçmak isteyen 22 kaçak göçmen olumsuz hava şartlarına aldırmadan Aydın’ın Didim İlçesi açıklarından Yunanistan’a gitmek istedi.

Dün gece saat 1.28’de Sahil Güvenlik Ekipleri tarafından Aydın’ın Didim İlçesi Tekağaç burnu açıklarında içinde çok sayıda kaçak göçmeni barındıran lastik bot durduruldu. Kaçak yollarla Yunanistan’a geçmek isteyen 22 kişinin bulunduğu bot Tekeağaç Burnu 2 buçuk deniz mili açığında tespit edildi. İhbar üzerine sahil güvenlik ekipleri tarafından bulunan kaçakların 12 kişisi Suriye uyruklu 10 kişisi ise Filistin uyruklu olduğu kaçakların hepsinin cinsiyetinin ise erkek olduğu belirtildi. Olumsuz hava şartlarına rağmen denize açılan kaçaklar can kaybı olmadan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından emniyetli bir biçimde Didim’e getirildiler. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

2014 yılı içinde Ege Denizi’nde meydana gelen 528 olayda 12 bin 884 kaçak göçmen kurtarıldı. Operasyonlar sonucunda 72 göçmen kaçakçısı yakalandı. 2015 senesinin henüz ilk günlerini yaşamamıza rağmen 4 olayda 120 kaçak göçmen kurtarıldı.