NASA astronotu açıkladı uzayda hayat varmı? (ÖZEL HABER)

NASA astronotu açıkladı uzayda hayat varmı? (ÖZEL HABER) İzmir'de gerçekleştirilen Uzay kampının 15. yıldönümüne katılan NASA astronotu Michael Foreman, gazetecilerin sorduğu ufo varmı sorusunu yanıtladı.

NASA astronotu açıkladı uzayda hayat varmı? (ÖZEL HABER)

İZMİR’de Uzay Kampı Türkiye’nin 15’inci yıldönümü etkinliğine katılan Amerikalı astronot Michael Foreman, geçtiğimiz gün NASA’nın canlı verdiği uzay görüntülerini, dünyadan üç ışık noktasının uzaklaştığının görülmesinden hemen sonra kesmesini soran gazetecilere bu parlak noktaların UFO olduğuna inanmadığını söyledi. Foreman, "NASA’nın da hemen bunun arkasından yayını kesmesi, belki de medyanın bu olayı daha da parlatma ve insanların ilgisini çekme amaçlı yaptıkları bir çalışma olduğunu söyleyebilirim" dedi.İzmir'in Gaziemir ilçesindeki kampı ziyaret eden NASA Astronotu Michael J. Foreman, uzay deneyimini öğrencilerle paylaştı.Uzayda 637 saatten fazla zaman geçiren NASA Astronotu Foreman, uzay görevinde kendisini en etkileyen şeyin uzaydan Dünya'ya bakmak olduğunu söyledi.
 Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Astronotu Michael J. Foreman, uzay görevinde kendisini en etkileyen şeyin uzaydan Dünya'ya bakmak olduğunu söyledi.

NASA'da Johnson ve Kennedy Uzay Merkezleri arasındaki irtibatta görev alan ve Glenn Araştırma Merkezi'nde de çeşitli görevler üstlenen Astronot Foreman, 2008 yılında STS-123 ve 2009 yılında STS-129 uzay uçuş programlarında uzaya gitti. Foreman toplamda 32 saat 19 dakikası aracının dışında uzay yürüyüşü olmak üzere, 637 saatten daha uzun süre uzay uçuşu yaptı. Dünya etrafında ilk görevde 250, ikinci görevde 171 olmak üzere, 421 tur attı.

" Uzay Kampı Türkiye" programı kapsamında, çocuklara astronot olma yolunda neler yaşadıklarını anlatmak ve uzay deneyimlerini paylaşmak için İzmir'e gelen Astronot Foreman, "uzay macerasını" AA'ya anlattı.

Foreman, astronot olmaya 8-9 yaşlarında karar verdiğini, bunda çocukluk kahramanı, Ay'a ilk ayak basan insan Neil Armstrong'un önemli rol oynadığını söyledi. Armstrong ve John Glenn gibi astronotların büyüdüğü ABD'nin Ohio eyaletinde doğduğunu belirten Foreman, henüz 10 yaşına gelmeden "Büyüyünce Armstrong gibi uzaya gideceğim" dediğini aktardı.

İlk uzay görevine 2008'de çıkan Foreman, o an hissettiklerine ilişkin, "Astronot olmaya 8-9 yaşlarında karar verdim, astronot olarak seçildiğimde 41 yaşındaydım. Gerçekten uzaya gitmek için 10 yıl daha beklemem gerekti, 50'li yaşlarda uzaya gittim. Bu yüzden ilk görevimde çok uzun süredir hayal ettiğim şeyi gerçekleştirmekten dolayı çok heyecanlıydım" ifadelerini kullandı.

'O anı tekrar yaşamak isterdim'

Astronot Foreman, uzaydan Dünya'ya bakıyor olmanın kendisi için en etkileyici şey olduğunu vurgulayarak, NASA'da astronot olmak için çok çaba harcadığını, ancak o görüntüyü gördükten sonra yaptıklarına değdiğini kaydetti.

İyi bir eğitimden geçtiklerini, bu nedenle uzayda beklemediği bir durumla karşılaşmadığını belirten Foreman, "İlk uzay yürüyüşümü gerçekleştirdiğimde korku değil ama tedirginlik vardı. Yer çekimsiz bir ortamda hareket etmek için bütün deneyimlerimiz dünya koşullarında yapılmıştı. İlk defa gerçek anlamda uzay aracından çıkıp uzay yürüyüşü gerçekleştircektim. Onu da yaptıktan sonra her şey yolunda gitti, tedirginlik ortadan kalktı" diye konuştu.

Uzay tecrübesinin her anının çok kıymetli olduğunu ifade eden Foreman, "Tekrar yaşamak istediğiniz bir an var mı?" sorusuna "Kesinlikle  uzay yürüyüşü. Çünküuzay aracından dünyaya baktığınızda, dar bir pencereden görüyorsunuz. Araçtan çıktığınızda ise görüntü çok daha farklı. O anı tekrar yaşamak isterdim" yanıtını verdi.

Evrende yalnız mıyız?

Foreman, evrende daha büyük bir gücün varlığına inandığını dile getirerek, dünya dışında yaşayan başka canlı olup olmadığına ilişkin şunları söyledi:

"Evrende bizden başka canlı olabileceğine inanıyorum ama henüz bulamadık. Çalışmalarımız devam ediyor. Başka canlı mümkün değil demek istemiyorum ama ben kendi gözlerimle dünyaya ait olmayan canlılar görmedim."

Foreman, " Uzay Kampı Türkiye" programında çocuklarlauzay deneyimlerini paylaşırken, uzayda görev almak isteyenlere fen, matematik ve mühendislik alanlarında kariyer yapmalarını öğütleyeceğini ifade etti.

ABD donanmasında pilot olmak için yaptığı 7 başvurunun ardından NASA'ya astronotluk için yaptığı 7 başvurunun olumsuz sonuçlandığını belirterek, her ikisinde de 8. başvurusunda olumlu yanıt geldiğine dikkati çeken Foreman, "Hedeflerinizden birine ulaşmak için her gün bir şeyler yapın. Hiçbir hedefinizden veya hayalinizden vazgeçmeyin, sonunda yaşamda başarılı biri olacaksınız" dedi.Uzay Kampı Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler ve Uzay Kampı Türkiye Direktörü Scott Woodham 15. yıl pastası kesti.

Gaziemir'deki kampı ziyaret eden NASA Astronotu Michael J. Foreman da uzay deneyimini öğrencilerle paylaştı.

Astronot olma yolunda neler yaşadıklarını ve uzay deneyimlerini aktaran Foreman, ABD , Slovenya, Polonya, Kanada ve Bulgaristan'dan gelen öğrencilerle sohbet etti. Foreman, öğrencilere kendilerine büyük hedefler koymalarını ve onlara ulaşmak için çok çalışmalarını tavsiye etti.Uzay Kampı Türkiye, Ege Serbest Bölgesi’nde, merhum işadamı Kaya Tuncer tarafından 12 Haziran 2000 tarihinde açıldı. Yalnızca ABD ve Kanada’da bulunan kamplardan biri olan kampın 15’inci yıldönümü insanlı Manevra Ünitesi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Törene, ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer, ESBAŞ CEO’su Faruk Güler, Uzay Kampı Türkiye Direktörü Scott Woodham, ABD’li Astronot Michael Foreman, kamp görevlileri ve kampa katılan öğrencilerle öğretmenler katıldı. Açılış konuşmalarının ardından, Astronot Foreman, Başkan Tuncer, CEO Güler ve bir öğrenci pasta kesti. Ardından Astronot Foreman, bir sunum yaparak uzay deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. "ASLA VAZGEÇMEYİN"
 
2008 ve 2009 yıllarında 32 saat 19 dakikası "Uzay yürüyüşü" olmak üzere yaklaşık 638 saat uzay uçuşu yapan Astronot Foreman, astronot olabilmek için NASA’ya 8 kez başvurduğunu ve kabul edilinceye kadar yıllarca beklediğini aktardı. Hiç bir zaman hayallerinden vazgeçmediğini dile getiren Foreman, "Her seferinde denemeye devam ettim. Büyük hayaller kurun ve yaşamınız boyunca kendinize hedefler koyun. Fakat unutmayın ki her hedefinize ilk seferinde ulaşamıyorsanız belki de yeterince yüksek hedefler belirlemiyorsunuzdur" dedi.
  NASA’NIN CANLI YAYINI KESMESİNİN NEDENİNİ ANLATTI
 
Sunumun ardından öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Foreman daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’de de tartışmalara neden olan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kameralarına takılan görüntülerden sonra NASA’nın canlı yayını aniden kesmesiyle ilgili bir soru üzerine Astronot Foreman, "O görüntülerdekilerin UFO olduğunu düşünmüyorum. Uzaya gittiğinizde, dünyadayken atmosfere girip yanmaya başlayan göktaşlarını başınızı yukarıya kaldırarak görüyorsunuz. Ama uzaydayken bu olaylar aşağıya baktığınızda olur. Dolayısıyla NASA’dan yapılan canlı yayında gözüken görüntülerin de bunlar olduğunu düşünüyorum. NASA’nın da hemen bunun arkasından yayını kesmesi, belki de medyanın bu olayı daha da parlatma ve insanların ilgisini çekme amaçlı yaptıkları bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. Ancak göktaşlarının tespit edilerek NASA’nın yayınını kestiğini düşünmüyorum. NASA’nın uyduları yerleştirirken kullandığı kameralarla ilişkileri kalmadığı için yayını kesmiş olabilirler" diye konuştu. Görüntülerdeki parlak noktaların yukardan bakıldığında bile dünyadan atmosfere doğru yukarı yönlü hareket ettiğinin hatırlatılması üzerine, Foreman, bir süre duraklayıp "Bilmiyorum" diyerek cevaplandırdı. Görevi sırasında her hangi bir tanımlamayan bir cisimle karşılaşmadığını aktaran Foreman, "Dünyanın dışında başka gezegenlerde yaşayanlar olsaydı, bunu şu anda biliyor olurduk. Her ne kadar başka gezegenlerde yaşam olup olmadığını bilmesek de Mars’a yapılan görevlerde, mikroskobik canlılarla karşılaşabileceğimizi düşünüyorum" dedi. Uzay yolculuğu sırasında, dünyanın görüntüsünün hafızasına kazındığını belirten Foreman, "Çok narin ve kırılgan bir gezegende yaşadığımızı fark ettim. Aslına bakarsanız, dünyamız bizim evrendeki uzay gemimiz, biz evrendeki yolculuğumuzda dünyayı uzay gemimiz olarak kullanıyoruz, tek farkı etrafta nefes olabilecek atmosferin olması. Dünyayı korumamız gerektiğinin daha çok farkına vardım" diye konuştu.
 
NASA’NIN HEDEFLERİ
 
NASA’nın gelecekteki hedeflerine de değinen Foreman, "NASA’nın gelecekteki uzay çalışmaları planlarında bir asteroitte iniş yapmak da var. Asteroitler yer çekimi açısından çok da güçlü değiller, oraya iniş yapıldığında yüzeye tutunarak hareket etmek gerekiyor. O teknolojiyi geliştirip gelecekte göktaşları ve asteroitlere inerek onların nasıl oluştuğu hakkında kanıya varmak için araştırma yapmak NASA’nın gelecekteki hedefleri arasında" dedi. Bir süre gazetecilerle sohbet eden Astronot Foreman öğrencilerin yanına dönüp etkinliklere katıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.