Solar Impulse 2 Newyork’tan Geçti

Resmi Site Açıkladı; 14. Etap Geride Kaldı.

Solar Impulse 2 Newyork’tan Geçti

Dünya çok yakında petrol ile olan macerasını tamamlayacak. Tahminler petrolün 2048 kadar yeteceği yönünde olsa da hızla ilerleyen sanayileşme ve enerji ihtiyacı bu süreyi daha da kısaltacağa benziyor. Petrol bazlı yakıtlar ile çalışan makineler düşünüldüğünde alternatif üretilmezse Dünya’da çok büyük bir krizin eşiğinde. Fakat bilim insanları bu konu üzerinde aralıksız çalışmalarına devam ediyor.

İlk başlarda hybrit araçlar üretilmek istense de petrolden tamamen kurtulmak isteyen toplumun ilgisi çekilemedi ve bu fikir rafa kaldırıldı. Tesla Şirketinin önderliğini yaptığı elektirikli araçlar akımı bir anda Apple Google gibi şirketlerin girmesi ile bambaşka bir seyir aldı ve bir yarış haline dönüştü.

Kara da petrole çözüm üretilmiş olsa da asıl sorunlardan bir başkası olan havada sorunun nasıl çözüleceğiydi ve o işe de Solar Impulse adı ile organize edilen ekip elektrikle uçan ve sadece güneş enerjisi kullanan bir uçak fikrini hayata geçirerek başardılar 2.5 ton ağırlığında olan uçak gündüzleri güneş enerjisini depolayıp geceleri o enerji ile uçmaya devam ediyor ve neredeyse dünyanın etrafını güneş enerjisi ile uçmayı başarmış olacak.