TRJET Üretiminde Son Hazırlıklar

Amerikan Sierra Nevada Corp. (SNC) D328'in yenilenmiş versiyonunu Türkiye’de üreteceğini açıkladı.

TRJET Üretiminde Son Hazırlıklar

Şirketin bu açıklamasının üzerine uçakların ilk siparişleri verildi. Bu ilk siparişler 50 uçak ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na ait. TRJET'in ikinci müşterisi ise İstanbul Ticaret Odası oldu. İTO da 10 uçak sipariş edeceği bilgisini verdi ve şirketle mutabakat zaptı imzalandı. TRJET, Singapur merkezli şirket olan Sentinel Havacılık ile “turboprop” motora sahip 5 adet uçak siparişinin de anlaşmalarının imzalandı açıklamasını yaptı. Sentinel Havacılık’ın bu uçakları askeri amaçla kullanacağı belirtildi. TRJET'in TRJ328 için motor seçimi de tamamlandı. Geçtiğimiz Ekim ayında, turboprop (pervaneli) motor için “Pratt&Whitney”in PW127 kodlu tasarım olan pervaneli motorunu kullanacağını açıkladı. Pratt and Whitney'in 2020'de teslimatların tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

ABD merkezli SNC, başta SSM‘nin bulunduğu Türk kurumlarıyla birlikte çalışarak, Türkiye'de bir yerli yolcu uçağı üretim tesisi kurma ve yeni bir model tasarlama planı doğrultusunda harekete geçti. SSM ve Ulaştırma Bakanlığı ile bir mutabakat zaptı imzalandı. SNC, ABD ve Avrupa'da sertifikalandırılmış, Dornier328 uçağının tüm haklarını satın aldı. Bu uçak Amerika ve Avrupa sertifikalarının yanı sıra günümüzde çok sayıda uçuşta uçağı bulunan, hem jet motoru, hem de pervaneli motor uyarlamasına da sahiptir.

Bu proje için SNC firması Türkiye'de bulunan bir şirketine “TRJET” adını verdi ve sermayesinde artış sağladı. TRJET üretim yeri olarak başkent Ankara’yı seçtiğini açıkladı ve ilk etapta sertifikalı ve güvenli olduğu belirlenen D328'i, yeni teknolojilerle daha da verimli hale getirecek olan 32 kişilik bir yolcu uçağına dönüştürecekleri açıklamasını yaptı. Jet motorlu versiyonuna TRJ328, pervane motorlu versiyonuna ise TRP328 ismi verildi. Söz konusu bu uçaklar, kısa pistlerde, az yolcuya sahip hatlarda ve ticari olarak verimli olabilecek bir yolcu uçağı şeklinde kullanılacak. Bunun yanında, ambulans, VİP-iş jeti, ya da askeri olarak kullanımı olacak. TRJET ile başta SSM olmak üzere başka kuruluşların da 60-62 kişilik kapasiteye sahip bir yolcu uçağı tasarlanması için de müzakereler yapılarak sözleşme görüşmeleri devam ettiriliyor. Bu uçağa TRJ628 adı verilecek ve  TRJ328'in ana tasarımına uygun şekilde geliştirilmesi sağlanacak.