Wi-Fi ile şarj özelliği geliyor, Wi-Fi ile şarj nasıl yapılır !!

Bilim adamlarının, Wi-Fi dalgaları üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda Wi-Fi ile şarj yapılabileceğinin mümkün olduğunu açıklayıp göstermeleri dünyadaki dengeleri yerinden oynatabilecek nitelikte.

Wi-Fi ile şarj özelliği geliyor, Wi-Fi ile şarj nasıl yapılır !!

Bilim insanları son yıllarda yaptıkları deneyler sonucunda bir sonuca vardı ve Wi-Fi teknolojisi ile şarj özelliğinin mümkün olacağını açıkladı.

Wi-Fi yani uzun adıyla kablosuz ağ sinyalleri modern dünyanın yeni gözdesi.  Son yıllarda artık radyo, televizyon ve GSM sinyallerinin yanı sıra Wi-Fi sinyalleri de gündelik hayatta yavaş yavaş yerini almaya başladı.Wi-Fi teknolojisi ile bilgisayardan kablolu internet dönemi sona ermiş ve yeni bir dönem başlamıştı. Wi-Fi ile şarj teknolojisi sayesin de de akıllı telefonlar ve hatta küçük cihazlar için (kol saati, güvenlik kamerası vs.) için yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz.

Hemen hemen gittiğiniz her yerde cep telefonunuzun Wi-Fi özelliğini açıp çevrede bulunan kablosuz ağları taratacak olursanız onlarca belki de yüzlerce kablosuz ağa eriştiğinizi görebilirsiniz. Hatta bu sinyallerin büyük bir çoğunluğu sizin bulunduğunuz konuma göre çok yakın olduğu için sinyaller çok fazla güçlü oluyor. Bu sayede de birden çok cihazdan şarj alma imkânı ortaya çıkmış oluyor. Bilim adamları da elde ettikleri bu verilerden yola çıkarakbirkaç senedir bu sinyaller üzerinde çalışmaya başladı. Çalışmaları sonucunda Wi-Fi sinyalleri sayesinde küçük elektronik cihazları şarj edebilmenin mümkün olduğu kanısına vardılar. Bunu kanıtlamak için de bir prototip cihazı geliştirip insanlığın önüne çıkarttılar.

Bu Prototip Nasıl İşliyor?

Küçük cihazlarınız yani bu cihazlar ne diyecek olursanız evinizde bulunan güvenlik kamerası, kolunuza taktığınız akıllı saat, masanızın üstünde duran kontrol cihazı, akıllı telefonunuz ve onlarcası, evinizde bulunan modeme belirli bir mesafeden daha yakın durduğunda bu sinyaller sayesinde kendi kendini şarj edebiliyor. Bu mesafe bu günün teknolojisi ile 6 metre olacağı açıklandı fakat. Her geçen gün ilerleyen teknoloji ile bu mesafenin gün geçtikçe artacağı ortada.

Bilim adamlarının bu buluşu sayesinde cihazların tasarımları, pillerin boyutu ve cihazların üretim maliyeti baştan aşağı yenilenecek gibi gözüküyor. Günümüzde akıllı telefonların en büyük ve önemli sorunlarından birisi olan şarj problemi insanlığı rehin almış durumda.  Arabada, evde, ofiste ve hatta yolda giderken bir elde telefon bir elde şarj aleti taşımak işin ciddiyetini artırıyor.

Fakat bu şarj teknolojisi hayata geçtiği zaman akılı telefonlarda yeni bir çağ başlıyor diyebiliriz. Şarj sorunu olmayan telefonların tam kapasiteli kullanım oranı artacak, telefon üreticileri telefonlarını daha değişik tasarımlarla üretecek.