Yüzde Yüz Türk Malı Türk İcadı

Su üretmeyi başardı.

Yüzde Yüz Türk Malı Türk İcadı

Ülkemizde zaman zaman yaptıkları fantastik buluşlara imza atan daha önce birçok olay gerçekleşti. Bazıları gerçekten yatırım yapılsa ülke yararına olabilecekken bazıları da tam anlamı ile Ar-ge ihtiyacı yaşayan projelerdi. Fakat bu kez Amasya’dan gelen haber Üniversite’den geliyor olması açısından heyecan verici. Zira son yıllarda üniversitelerimiz bilimsel olarak kendilerini geliştiremedikleri ve bir şeyler üretemedikleri için çok eleştiriliyorlardı.

Amasya Üniversitesinde öğrenci olan Hilmi Yüksel gelecekte belki de marsta ya da başka bir gezegende kurulacak koloniler için gıda sorununu çözecek bir buluşa imza attı. Sadece boş bir kap içerisinde su ve tohum kullanarak üretim yapmak için bir proje tasarlamak istiyordu ve ürüne el değmemesi gerekiyordu.

Projesini tasarlarken Marsı hayal ettiğini söyleyen Öğrenci orada radyasyon çok yüksek ve el değmeden radyasyona dayanıklı kaplar içinde sebze üretmek gerekiyor bende havadan aldığı oksijeni kabın içine aktaran bir proje geliştirdim. Bu sayede kapak hiç açılmadan dışarıdan içeriye havadan emilen oksijen su olarak aktarılacak. Böylece içeride sürekli su bulundurularak bitkinin yetişmesi mümkün olacak.