PAÜ'den Ekonomik Elektrikli Araç

Üniversitelerimiz kaliteli arge çalışmaları çıkarmaya devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi öğrencileri tarafından elektrik ile çalışan ve şarj masrafı olmayan aküye sahip 5 tane elektrikli araç üretildi. Araçların her modelinde ayrı özellikler bulunuyor.

PAÜ'den Ekonomik Elektrikli Araç

Denizli Elektrik Teknolojili Araçları (DELTA), yaklaşık 2,5 yıllık bir çalışmanın sonucunda üretilen modellere Pamukkale, Horoz, Laodikeia, Tripolis ve Cumhuriyet isimi verildi.

AKÜNÜN ŞARJ MALİYETİ YOK

Prototip araçlara ilgili bilgi veren Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Doruk, her modelin farklı özeliklerde olduğunu, "Laodikeia" modelinin doğrudan güneş enerjisiyle çalıştığını belirtti. Diğer modellerin elektrik enerjisini aküden aldığını akünün de şarj maliyetinin olmadığını ifade eden Doruk, şunları söyledi: "Bu akülerin şarjı yine aynı proje kapsamında gerçekleştirilen mobil şarj istasyonundan sağlanmaktadır. İstasyon, güneş enerjisini paneller vasıtası ile elektriğe çevirmekte bu elektrik de akülerin şarjında kullanılmaktadır.

ORTALAMA HIZLARI 50 KM


Horoz modelinde çift elektrik motoru kullanılmakta ve gövde polikarbon çelik kaplamadır. Hızı 50 kilometreye kadar çıkabilen araçlarda ortalama menzil 50 civarında olup menzil artışı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

HER MODELDE FARKLI ÖZELLİKLER

Cumhuriyet modelinde, gövde tamamen ahşap olup ekolojik bir araçtır. Hem çevreye uyumlu hemde sıfır emisyonlu araçtır. Pamukkale modeli, arazi şartlarına uygun spor ve eğlence modeli olarak geliştirilmiştir. Tripolis modeli ise fiber gövdeli spor modeldir."

SERİ ÜRETİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Doruk, araçların önprototip olarak hazırlandığını kaydederek, kesin prototip çalışmalarının ve seri üretimi için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.