10 binden fazla insan Boko Haram örgütünden kaçıyor !

Radikal İslamcı Boko Haram örgütü son olarak Nijerya'da ki Baga kentine saldırdı. Kent'te saldırının ardından 2 bine yakın ölünün olabileceği gelen haberler arasında. 10 binden fazla insanın ise Çad kentine kaçtığı belirtildi.

10 binden fazla insan Boko Haram örgütünden kaçıyor !

 Radikal İslamcı Boko Haram örgütü son olarak Nijerya'da ki  Baga kentine saldırdı. Kent'te saldırının ardından 2 bine yakın ölünün olabileceği gelen haberler arasında. 10 binden fazla insanın ise Çad kentine kaçtığı belirtildi.

Radikal İslamcı Boko Haram örgütünün Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Baga kentinde gerçekleştirdiği son saldırıların ardından 10 binden fazla insanın Çad'a kaçtığı bildirildi.

Yetkililer kentin ve köylerin tamamen yakıldığını ve yok edildiğini aktarırken, bölgenin senatörü Maina Ma'aji Lawan, Çad'a kaçan 10 binden fazla insan nedeni ile ülkede insani bir krizin baş göstermekte olduğunu söyledi.

BBC'ye konuşan Baga yerel yönetimi yetkilisi Musa Alhaji Bukar 10 bin nüfuslu kentte ölü sayısının 2 bin olabileceğinden korktuğunu söylerken, bölgeden gelen başka haberlere göre ölü sayısı yüzlerle ifade ediliyor.

Boko Haram militanları Cumartesi günü de şehre saldırmış ve askeri kışladaki askerlerleri kaçmaya zorlamıştı.

Bukar, sokaklarda cesetlerin dağılmış vaziyette olduğunu ve şehirden kaçan Baga sakinlerinin cenazelerini almak için geri dönemediğini söyledi.
Bukar, şu anda şehirde neredeyse hiç sivilin kalmadığını da belirtti.

Cumartesi günkü saldırıların ardından Baga'dan binlerce kişi kaçmış ve Borno eyaletinin başkenti olan Maiduguri'ye kaçmışlardı.
Boko Haram'dan kaçarak Çad'a gitmeye çalışanlarda olmuş ancak birçok kişi Çad Nehri'ni geçerken boğularak hayatını kaybetmişti.
Bukar, Örgütün Baga şehri çevresindeki 16 yerleşim yerini ele geçirdiğini de ifade etti.