11 Eylül'ün Simgelerinden "Toz İçindeki Kadın" Yaşamını Yitirdi

11 Eylül felaketzedesi mide kanseriyle mücadelesini 42 yaşında kaybetti

11 Eylül'ün Simgelerinden "Toz İçindeki Kadın" Yaşamını Yitirdi

 9/11 “Toz İçindeki Kadın” Kanseri Yenemedi

Fotoğrafı terör saldırılarının tanımlayıcı görüntülerinden biri haline gelen toz içindeki 11 Eylül felaketzedesi mide kanseriyle mücadelesini 42 yaşında kaybetti.  

İkiz Kuleler’in ikincisi çökmeye başladığında bir görgü tanığı onu güvenli bir yere çekerken, France-Presse Ajansı’ndan fotoğrafçı Stan Honda fotoğrafını çektiğinde o zamanlar 28 yaşında olan Marcy Borders “Toz İçindeki Kadın” lakabıyla tanınmaya başlandı.

El-Kaide bağlantılı teröristler kaçırdıkları dört uçaktan ikisini İkiz Kuleler’e çarptırdığında Dünya Ticaret Merkezi’nin 81. katındaki Amerika Bankası’nda avukat asistanı olarak çalışan Borders işe gecikmişti. Saldırılarda 3 bin kişi yaşamını yitirmişti.  

The Jersey Gazetesi, Pazartesi günkü bir Facebook gönderisinde Border’ın erkek kardeşi Michael’ın “Kız kardeşimi kaybettiğime inanamıyorum,” diye yazdığını bildirdi.

Gazete, Bayonne, N.J’den iki çocuk annesi Borders’a Ağustos 2014’te mide kanseri teşhisi konduğunu da yazmıştı.

Borders aynı yılın Kasım ayında The Jersey Gazetesi’ne “Kendi kendime ‘Bu şey içimdeki kanser hücrelerini mi uyandırdı?’ Buna kesinlikle inanıyorum zira hiçbir hastalığım yoktu. Ne hipertansiyondan ne yüksek kolesterolden… ne de diyabetten muzdariptim.” dedi.   

Elinden geldiğince kendisinin sembolleşmiş görüntüsüne bakmamaya çalıştığını da söyledi.

Jersey Gazetesi’ne “Şimdi mağdurluktan çıkıp bir sağ kalan haline gelmeye çalışıyorum. Artık mağdur olmak istemiyorum,” dedi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio attığı bir tweet’te “Marcy Borders’ın vefatı, şehrimizin yaklaşık 14 yıl önce maruz kaldığı trajedinin baş etmesi zor bir hatırası. New York şehri sevdiklerini kalbinde taşır.” dedi.   

(Kaynak: USA Today, Jane Onyanga-Omara)