ABD'den Türkiye'nin PYD'yi vurması üzerine açıklama yapıldı..

Pentagon Sözcüsü Cook: "Operasyonlarını, amaçlarının ne olduğunu değerlendirmeyi Türklere bırakıyorum" dedi.

ABD'den Türkiye'nin PYD'yi vurması üzerine açıklama yapıldı..

Pentagon Sözcüsü olan Peter Cook, DAEŞ le mücadele eden koalisyon güçlerinin korunacağını söyledi.
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü görevinde olan Peter Cook, Suriye'nin kuzeyinde de DAEŞ ile mücadele eden "koalisyon güçlerini" gerekirse de uçak göndererek korumaya devam edeceklerini de , bunun bir "uçuşa yasak bölge" anlamına da gelmediğini söyledi.

Cook, "Bizim odak noktamız ise  DAEŞ. DAEŞ ile savaşanlar ve de bizimle ortaklık yapanlar ABD'nin de desteğini alacaklardır." ifadelerini de kullandı.
Cook, ABD'nin YPG'yi, DAEŞ dışında da Suriye rejimine karşı destekleyip desteklemeyeceği de soruldu ve "Bizim odak noktamız DAEŞ ile mücadele. Sahada da ortak operasyonlar için DAEŞ'e karşı. Bu çabalarda da güçlerimizin mümkün olduğunun kadar güvende olması için de elimizden geleni yapacağız. Bunun yollarından biri herkese güçlerimizden de uzak durması için tavsiyede de bulunmak." ifadelerini de kullandı.

Brifingde Türk Silahlı Kuvvetlerinin  Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü PYD ile DAEŞ’e ait hedefleri vurduğuna da dair haberler de gündeme geldi.

Türk ordusununda  gerçekleştirdiği operasyonlara dair de  herhangi bir açıklamada bulunamayacağını da anlatan Earnest, terörizmin her türlüsüyle de mücadele eden Türkiye’nin yanında da yer aldıklarını ve de onları bu mücadelende desteklediklerine değindi.

Earnest, "Türkiye'nin karşı karşıya olduğu aşırılık ve terörizm kaynaklı tehdit bir gerçek. ABD, müttefikimiz Türkiye’yi bu noktada desteklemek için birçok adım atıyor ve hafta sonu meydana gelen spesifik saldırıya ilişkin ilave destek teklifinde bulunduk. Bu da Başkan Yardımcısı Biden’ın ziyaretinde ileteceği mesajın bir parçası olacak.” diye konuştu.

Earnest, DAEŞ’le mücadelenin herkesin önceliği olması gerektiğini vurguladı.