ABD'nin esir kampı Guantanamo kapatılıyor!

Guantanamo Kampı, 2002 yılından itibaren askeri hapishane olarak kullanılmakta olan, Guantanamo körfezi askeri üssü nün bir bölümüne verilen isim. Burada, başta Afganistan olmak üzere çeşitli ülkelerde ele geçirilen, El-Kaide ve Taliban ile ilgisi olduğundan şüphelenen kişiler tutulmaktadır. Guantanamo Körfezinin bir askeri hapishane olarak kullanılması insan hakları örgütleri ve birçok farklı kesimin eleştiri ve protestolarına neden olmuştur. Bu örgüt ve kesimler tutukluların işkence gördüğü veya kötü şart ve uygulamalara maruz kaldığını belirtip, buradaki tutuklularının yasal durumlarının belirsizliğine işaret etmektedirler. Zira Guantanamo'da tutulanlar, ne savaş suçlusu ne de adi suçlu olarak tanımlanmıştır. ABD yasal sistemine başvuramadıkları gibi ABD yasal sisteminden herhangi bir gözden geçirme de talep edememektedirler. ABD, Başkanı Barack Obama, Guantanamo ile ilgili son kararını verdi. Obama, "Dünyanın kınadığı ve teröristlerin eleman toplamak için kullandığı bir cezaevini (Guantanamo'yu) açık tutmanın hiçbir mantığı yok" diyerek, Guantanamoyu kesin olarak kapatacağının sinyalini verdi.

ABD'nin esir kampı Guantanamo kapatılıyor!

Guantanamo Kampı, 2002 yılından itibaren askeri hapishane olarak kullanılmakta olan, Guantanamo körfezi askeri üssü nün bir bölümüne verilen isim.

Burada, başta Afganistan olmak üzere çeşitli ülkelerde ele geçirilen, El-Kaide ve Taliban ile ilgisi olduğundan şüphelenen kişiler tutulmaktadır.

Guantanamo Körfezinin bir askeri hapishane olarak kullanılması insan hakları örgütleri ve birçok farklı kesimin eleştiri ve protestolarına neden olmuştur.

Bu örgüt ve kesimler tutukluların işkence gördüğü veya kötü şart ve uygulamalara maruz kaldığını belirtip, buradaki tutuklularının yasal durumlarının belirsizliğine işaret etmektedirler. Zira Guantanamo'da tutulanlar, ne savaş suçlusu ne de adi suçlu olarak tanımlanmıştır.

ABD yasal sistemine başvuramadıkları gibi ABD yasal sisteminden herhangi bir gözden geçirme de talep edememektedirler.

ABD, Başkanı Barack Obama, Guantanamo ile ilgili son kararını verdi.

Obama, "Dünyanın kınadığı ve teröristlerin eleman toplamak için kullandığı bir cezaevini (Guantanamo'yu) açık tutmanın hiçbir mantığı yok" diyerek, Guantanamoyu kesin olarak kapatacağının sinyalini verdi.

ABD Başkanı Barack Obama, geleneksel ulusa sesleniş konuşmasını yaptı. 

Obama, başta ekonomi olmak üzere iç siyaset ve terörle mücadeleyle ilgili mesajlar verdiği konuşmasında, Guantanamo'ya da değindi.

ABD Başkanı, "Şimdi bu işi bitirmenin zamanı, burayı kapatma kararlılığımdan vazgeçmeyeceğim" şeklinde konuştu.

'Birliğin Durumu' konuşmasında, Müslümanların incitici şekilde tek tipleştirilmesini reddetmeye devam ettiklerini söyleyen Obama, kongrenin şu anda İran'a karşı yeni yaptırımlar geçirmesinin mantıklı olmadığını ve bu yönde bir tasarıyı veto edeceğini vurguladı. 

IŞİD'le mücadelenin süreceğini ve bu yüzden kongreden IŞİD'le mücadele için yetki veren yasa tasarısını onaylamasını isteyen Obama, obama konuşmasının büyük bölümünü ekonomiye ayırdı. 

Orta sınıf ekonomisini yeniden şekillendirmesi gerektiğini söyleyen Obama, iyimser bir tablo çizdi ve yönetiminin ekonomi politikalarının başarılı olduğunu vurguladı. 

Obama, yönetiminin sağlık sigortası, mali denetim ve göç gibi konulardaki başarılarını tehdit edecek her tür yasa tasarısını ise veto edeceğini belirtti.