Afgan Askerleri Taliban Yerine Düğünü Vurdu Çocuklar Kadınlar Öldü

Afganistan'da askerler Talibanı vurmak yerine bir düğünü vurdular. Düğünde çok sayıda çocuk,kadın ve erkek hayatını kaybetti. Detaylar yazımızda..

Afgan Askerleri Taliban Yerine Düğünü Vurdu Çocuklar Kadınlar Öldü

Afganistan’ın güneyindeki Helmand vilayetinde, ABD öncülüğündeki NATO birliklerinin yerel güçlere devir teslimine gölge düşürecek bir olay yaşandı. Afgan askerleri, Taliban militanları zannederek bir düğün alanına roket fırlattı, olayda çoğu kadın ve çocuk 30 kişi öldü, 50 kişi yaralandı. 1 Ocak 2015 itibariyle NATO misyonu muharip görevlerini Afgan ordusuna devrederken, olay yıllarca NATO tarafından eğitilen yerel güçlerin yeterliliğinin bir kez daha sorgulanmasına neden oldu.

Önce Taliban açıkladı
2015 yılının ilk gününün erken saatlerinde bir düğün yerine “roket saldırısı” düzenlendiği bildirildi. Düğünün gerçekleştiği evde yaşanan patlamanın ardından önce Taliban suçlandı. Taliban ise eve saldırı düzenlendiğini yalanlayarak, saldırıdan Afganistan ordusunun sorumlu olduğunu açıkladı. Sonunda Afganistan Savunma Bakanlığı da olayın militanların saldırısı olmadığını açıklarken Afgan askerlerinin “yanlışlıkla” düğün yerine roket attığı ortaya çıktı.

Kadınların odasına düştü
Helmand’ın Sangin ilçesi vilayetin en güvensiz bölgelerinden biri. İlçede, Taliban’ın haşhaş yetiştirdiği biliniyor. Vali Yardımcısı Muhammed Resulyar, AFP haber ajansına, düğünün gerçekleştiği sırada Taliban militanlarının bölgedeki bir askeri kontrol noktasına saldırdığı aktardı. O sırada düğündeki konuklar, gelinin damadın evine getirilmesini kutlamak amacıyla havaya ateş açıyordu. O sırada Afgan askerler, bu silah seslerinin militanlara ait olduğunu zannederek düğün alanını hedef aldı. Kadın konukların toplandığı odaya iki roket isabet ederken çoğu kadın ve çocuk 30 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.
Afganistan hükümeti, Helmand’a inceleme ekibi gönderirken roketlerin ateşlenmesinden sorumlu olan dört askerin gözaltına alınarak askeri mahkemeye sevk edildiği bildirildi. Gözaltındaki askerlerden birinin komutan olduğu aktarıldı. Helmand vilayeti komutanı General Sultan Mahmud, olay sırasında bölgede olan tüm askerlerin soruşturmaya tabi tutulmak üzere üslerine kapatıldığını söyledi. Birleşmiş Milletler’in Afganistan’daki misyonu ise olayı kınadı.

Eğitim ve danışma


ABD liderliğindeki NATO güçlerinin Afganistan’daki misyonu 28 Arlık’ta başkent Kabil’de düzenlenen törenle resmen sona erdi. 13 yıl önce 50’den fazla ülkenin katılımıyla Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) kapsamında başlayan Taliban ve El Kaide ile mücadele misyonu, 1 Ocak 2015 itibari ile “Kararlı Destek” misyonuna dönüştü.
“Kararlı Destek” kapsamında 16 bini Amerikalı, 18 bin 500 yabancı asker, Afgan güçlerine eğitim, danışma ve yardım hizmeti vermek için ülkede kalacak. Amerikan askerlerinin belli bir kısmı özel durumlarda terörle mücadele operasyonlarına da katılacak. Birleşmiş Milletler verilerine göre, Ocak-Kasım 2014 döneminde çoğunluğu Taliban kaynaklı şiddet olaylarında 3 bin 188 kişi hayatını kaybetti.