Bacağından 17 Litre Sıvı Alındı

Amerika’da yaşanan olayda, 18 yaşından bu yana denk nadir görülen lenfödem hastalığından dolayı bacağı şişen Roseanne Smith'in bacağından 17 litre sıvı çıkarıldı.

Bacağından 17 Litre Sıvı Alındı

Amerika'da ikamet eden Roseanne Smith'in bir bacağı ender görülen bir hastalıktan dolayı bir filin bacağı kadar şişerek büyüdü. Bacağından 17 litre sıvı çıkarılan 54 yaşındaki kadın artık yürüyebilecek.

Roseanne Smith isimli kadının ayağı ile ayak bilekleri 18 yaşındayken şişmeye başladılar. Doktorlar da bir türlü nedenini bulamazken Roseanne hayata küstü.

İki bacağını karşılaştıran Roseanne, bir bacağı için fil gibi, diğer bacağı için kuş benzetmesi yaptı. Hastalığından önce sosyal bir genç kızken hastalığından sonra bütün özgüvenini yitirdi. İlk başlarda bacağını saklamak için bol kıyafetler giyerken bacağı kalınlaştıkça saklamak imkânsız duruma geldi.Nihayet 29 yaşına geldiğinde, lenfödem teşhisi konuldu. Tedavisi olmayan hastalık nedeniyle bacağı gittikçe daha büyüyen kadın yürüyemez duruma geldi.

2 sene boyunca topladığı bağışlarla Güney Kore'de liposuction ile kök hücre tedavisi yaptıran Roseanne'in bacağından 17 litre sıvı çıkarıldı. 54 yaşındaki kadın ameliyattan sonra bacağının %50 inceldiğini ve seneler sonra ilk defa dizini kırabildiğini açıkladı.