Bbc'den ilginç Hz. Muhammed kararı!

Fransa'da bir karikatür dergisine silahlı saldırıya düzenleyip 12 kişi'yi öldürdükten sonra artan İslamofobi yani İslam düşmanlığına bir destekte Bbc'den geldi. Olayların dahada büyümesinden korkulan şu günlerde BBC kanalı daha önce aldığı Hz.i Muhammed hiçbir şekilde tasvir edilemez kararını değiştirerek Hz. Muhammed'in tasvir edildiği çizimleri ilk kez gösterdi.

Bbc'den ilginç Hz. Muhammed kararı!

Fransa'da bir karikatür dergisine silahlı saldırıya düzenleyip 12 kişi'yi öldürdükten sonra artan İslamofobi yani İslam düşmanlığına bir destekte Bbc'den geldi.

Olayların dahada büyümesinden korkulan şu günlerde BBC kanalı daha önce aldığı Hz.i Muhammed hiçbir şekilde tasvir edilemez kararını değiştirerek Hz. Muhammed'in tasvir edildiği çizimleri ilk kez gösterdi.

İslamofobinin tartışıldığı bu günlerde İngiliz medya kuruluşu BBC tansiyonu yükseltecek bir adım daha attı. Charlie Hebdo sonrası yayın politikasını değiştiren BBC, Hazreti Muhammed'in tasvir edildiği çizimleri ilk kez gösterdi.

Charlie Hebdo tartışmalarının ardından tekrar islamofobi konuşulurken İngiltere'nin önde gelen medya kuruluşlarından BBC çok konuşulacak bir girişime imza attı. BBC şimdiye dek yayın politikası gereği Muhammed peygamberin tasvir edildiği çizimler ya da görüntüleri yayınlamıyordu. Ancak Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı sonrasında bu kuralı kaldırdı.

Saldırıda hayatını kaybeden karikatüristlerden Stéphane Charbonnier, nam-ı diğer 'Şarb'ın fotoğrafını yayınlayan BBC, o sırada derginin Hazreti Muhammed'in karikatürünün yapıldığı kapağını da gösterdi.

İngiliz televizyonu böylece editöryal kılavuzundaki "Hazreti Muhammed hiçbir şekilde tasvir edilemez" maddesini rafa kaldırmış oldu.