Boko Haram Krizi: Nijerya Genelkurmay Başkanı Pusuya Düşürüldü

Pusu, bir askerle en azından beş militanın öldüğü bir çatışmaya yol açtı

Boko Haram Krizi: Nijerya Genelkurmay Başkanı Pusuya Düşürüldü

 Boko Haram Krizi: Nijerya Genelkurmay Başkanı Pusuya Düşürüldü

Nijerya Ordusu, şüpheli Boko Haram militanlarının Nijerya Ordusu’nun yeni genelkurmay başkanını taşıyan konvoyu pusuya düşürdüğünü ifade ediyor

Kuzeydoğudaki Borno eyaletinde Cumartesi günü meydana gelen pusu, bir askerle en azından beş militanın öldüğü bir çatışmaya yol açtı.

Ordu komutanı General Tukur Buratai, devlet başkanın Boko Haram isyanını sona erdirmede başarısız oldukları için ordu kumandanlarını görevden almasının ardından bu makama Temmuz ayında geldi.

Boko Haram kuzeyde bir İslam devleti kurmak için savaşmaya 2009’da başladı.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre o zamandan beri en azından 17 bin kişi öldürüldü.

Bir ordu sözcüsü, eyalet başkenti Maiduguri’nin yaklaşık 45 kilometre doğusunda General Buratai’nin konvoyu pusuya düşürülmüşken onun Borno eyaletindeki askerleri ziyaret ettiğini ifade etti.  

Nijerya’daki Premium Times gazetesi konvoyun (menzil) ön bölgesinin hedef alındığını ve akabinde Buratai’nin şüphelileri tutuklamak için konvoyun durdurulması emrini verdiğini bildirdi.

Boko Haram, Nijerya’nın komşularının da aralarında bulunduğu çok uluslu güç karşısında geçtiğimiz aylarda toprak kaybetti. Ama militan grup, Devlet Başkanı Muhammadu Buhari Mayıs’ta göreve geldiğinden beri mücadelesini yoğunlaştırdı.

Eskiden orduda görev yapmış generallerden Bay Buhari, yeni askeri şeflere Boko Haram’ı üç ay içersinde etkisiz kılınması emrini verdi. 

Borno’daki pusu haberi, Pazar günü, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Boko Haram’ın başkent Abuja’daki BM binasının saldırısının dördüncü yıl dönümüne katılmak üzere geldiği sırada geldi.   

Boko Haram’a Dair Genel Bir Değerlendirme:   

-         2002’de kuruldu. Batı usulü eğitime karşı çıkmaya odaklandı. Hausa dilinde “Batı tarzı eğitim yasaktır” demek.

-         2009’da askeri operasyonlara başladı.

-         Çoğu Nijerya’nın kuzeydoğusunda olmak üzere binlerce kişi hayatını kaybetti. En azından 200 kız öğrencinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişiyi kaçırdı.  

-         İŞİD’e katıldı. Şimdi kendini “Batı Afrika Eyaleti” olarak adlandırıyor.

-         Nijerya’nın kuzey doğusunda büyük topraklar ele geçirdi ve burada halifelik ilan etti.

-         Bölgesel güç, Boko Haram’ın ele geçirdiği toprakların çoğunu bu yıl geri aldı. (Kaynak: BBC)