Brüksel'de kıyasıya pazarlık!

Brüksel'deki Türkiye-AB zirvesine Başbakan Davutoğlu'nun aktif politikası damga vurdu. Türkiye'nin sığınmacıların kabulüne ilişkin yeni öneriler sunması üzerine görüşmeler uzadı..

Brüksel'de kıyasıya pazarlık!

 Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki sığınmacı zirvesinden beklenenin ötesinde bir yol haritası çıktı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB üyesi 28 ülkenin liderleri ile bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır, Avrupa’ya sığınmacı akımının durdurulması için yeni bir ‘ortak hareket planı’ üzerinde anlaşmaya vardı. Yeni hareket planında Avrupa Birliği 2018’e kadar Türkiye’ye vaat ettiği mali yardımı iki kat artırdı ve 6 milyar Euro’ya çıkardı. Vize muafiyeti için ön görülen Ekim 2016 tarihini, Haziran 2016’ya çekiyor. Avrupa Birliği, ayrıca Türkiye’nin Suriye’de ‘güvenli bölge’ oluşturulup Suriyeli sığınmacıların buralarda barındırılması planında “işbirliği yapmayı” taahhüt ediyor. Buna karşılık Türkiye Yunan adalarına sığınan Suriyeliler dahil bütün sığınmacıları geri kabul edeceğini bildirdi. Avrupa Birliği ise Türkiye’nin geri alacağı her bir Suriyeli sığınmacıya karşılık Türkiye’deki bir Suriyeli sığınmacıyı belirli bir takvimde kabul etmeyi vaat etti.

Başbakan Davutoğlu Brüksel zirvesi devam ederken Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, AB ile Türkiye arasında son dönemde üst düzey temasların yoğunluk kazandığını, birkaç ay içerisinde ikinci zirvenin düzenlendiğini vurguladı. Davutoğlu, “Bu zirvenin kendisi bile tek başına, Türkiye’nin AB için ne kadar vazgeçilmez olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda da Avrupa’nın Türkiye için vazgeçilmez olduğunun göstergesi” ifadesini kullandı. AB’nin işbirliğiarzusunda olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti: “Avrupalı liderlerin daha büyük bir farkındalık taşıdıklarını görmekten memnuniyet duyuyorum. Sayın Angela Merkel ve Sayın Mark Rutte ile dün çok verimli görüşmelerimiz oldu. Bizler, Avrupa’nın geleceği konusunda omuz omuza çalışan liderleriz, mevkidaşlarız.” Türkiye- AB zirvesinde, işbirliği alanlarında ilerleme sağlama konusunda umutlu olduğunu vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Karşı karşıya olduğumuz sınamaların işbirliği yoluyla çözüleceğine eminim. Türkiye, AB ile birlikte çalışmaya hazırdır. Türkiye, AB üyesi olmak için de hazırdır. Yalnızca düzensiz göç sorununu değil, aynı zamanda Türkiye’nin AB üyelik sürecini ele alacağımız bu zirvenin ilişkilerimizde bir başarı hikâyesi, olumlu yönde bir dönüm noktası olmasını umut ediyorum.”
Son olarak AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelen Davutoğlu, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Bugün yeni, yaratıcı ve yapıcı öneriler getirdik. Bir önceki zirvede verdiğimiz kararları uygulayacağız. Türkiye’ye vize serbestisinin hazirandan önce uygulanmasını bekliyorum.18 Mart’ta AB Zirvesi’nde yeniden buluşacağımızı umuyorum” dedi.