Çin'deki Korkunç Patlamanın Bilançosu

Çin'de kimyasal yüklü deponun patlaması sonucunda korkunç kayıplar ve görüntüler ortaya çıkmıştı. 36 saat sonra birçok ölü ve yüzlerce yaralının olduğu patlamanın uzaydan bile görüldüğü açıklandı.

Çin'deki Korkunç Patlamanın Bilançosu

Yetkililer, uzman ekiplerin bölgede araştırmalarına devam ettiğini belirtirken, patlamaya neyin sebep olduğuna ilişkine net bir bilgi verilmedi.

Patlama bölgesinde yapılan ölçümlerde havada ve su kaynaklarında insan sağlığına zararlı anormal bir duruma rastlanmadığı bildirildi.

Çin basınında çıkan bazı haberlerde, depo içerisindeki tehlikeli kimyasal maddelerin içeriği ilgili bilgi olmasa da depoda kolay yanabilen kimyasal maddelerin bulunabileceği ve yüksek hava sıcaklığının bu maddelerin yanmasına neden olduğu iddia edildi.

Patlamaya ilişkin ortaya atılan diğer bir iddia da kimyasal maddelerin bulunduğu depoda tedbir amaçlı standartların da olmamasının patlamaya sebebiyet vermiş olabileceği belirtildi.

Bugün yapılan basın açıklamasında yetkililer, patlamanın gerçekleştiği deponun aktarma alanı olmasından dolayı tam olarak ne tür maddelerin bulunduğunu belirleyemediklerini ifade etti.

Yapımı tamamlanmış konutların boş olması büyük faciayı engelledi.

Deponun bulunduğu bölge civarında yapımı tamamlanmış konutların boş olması daha büyük bir faciayı engellerken, konutların iç kesimlerindeki camların dahil parçalandığı ve oturulamaz hale geldiği görülüyor.

Öte yandan, patlama bölgesindeki kayıp 18 itfaiye erinden 17'sinin cesedine ulaşılırken, Ti adlı 19 yaşındaki itfaiyecinin bu sabah sağ olarak bulunduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı.

Tiencin'in Binhay bölgesinde dün gece tehlikeli maddelerin tutulduğu lojistik deposunda büyük bir patlama meydana gelmişti. Patlama, Japonya'ya ait bir uydu tarafından uzaydan da gözlenmişti.