Çin Uçağında ABD Uçağına Taciz

ABD Savunma Bakanlığı, Güney Çin Denizi'nde Çin ülkesine ait iki savaş uçağının ABD'ye ait olan bir keşif uçağını "taciz ettiğini" belirtildi.

Çin Uçağında ABD Uçağına Taciz

Pentagon sözcüsü Michelle Baldanza tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD donanmasına ait bir keşif uçağının bir önceki gün Güney Çin Denizi'nde uluslararası sularda keşif yaparken Çin ülkesine ait olan iki taktik savaş uçağı tarafından "taciz edildiği" belirtildi.

Pentagon tarafından "güvensiz" olarak adlandırılan "yakınlaşmada" iki J-11 tipi Çin savaş uçağının, EP-3E tipi Amerikan keşif uçağına 15 metre kadar yakınına yaklaştığı duyuruldu.
Amerikan medyasına yansıyan haberde ise Amerikan keşif uçağının olası bir çarpışmadan kaçınmak için hızla alçaldığını açıkladı.
Mayıs ayı başlarında Güney Çin Denizi'ndeki olaylı bir adaya 12 milden fazla yaklaşan bir Amerikan destroyerinin yolu, Çin'e ait savaş uçakları ve gemileri tarafından taciz edilmeye başlanmıştı.
Daha önce yapılan açıklamalarda ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Pasifik'te yer alan ülkelere, deniz doldurarak toprak sahibi olma projelerine son vermeleri uyarısında bulunmuştu. Carter ayrıca, ABD keşif uçaklarının uluslararası hukukun izin verdiği her alanda uçuşlarını yapacağını açıklamıştı.

Çin, Vietnam, Tayvan, Malezya ve Filipinler, Güney Çin Denizi'ndeki yer alan adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia etmişti. Denizin petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip olduğu açıklanmıştı.

Çin, Güney Çin Denizi'nin büyük bir bölümü üzerinde hak iddia ettiklerini, toprak iddialarını güçlendirmek için de denizde yapay adacıklar oluşturma projesi ile suçlanmaktadır.