Çöp Krizi Lübnan Kabinesini Parçalarken Protestoların Şiddeti Artıyor

Geçen hafta sonu yaşanan çatışmalarda 40 protestocu ve 30 polis memuru yaralandı

Çöp Krizi Lübnan Kabinesini Parçalarken Protestoların Şiddeti Artıyor

Çöp Krizi Lübnan Kabinesi Parçalarken Protestoların Şiddeti Artıyor

Lübnan bakanlar kurulunun ülkedeki çöp kriziyle nasıl mücadele edeceğine dair bir anlaşmaya varamamasının ardından Beyrut’un merkezinde polisle daha fazla çatışma yaşandı.

Atıklarının toplanamamasından kaynaklanan bir öfke olarak başlayan olay yerini hükümetin temel hizmetleri yerine getirememesine yönelik eleştiriler şeklini aldı. Protestocular bu olaydan ülkede yaşanan yolsuzlukları sorumlu tutuyor.

Geçen hafta sonu yaşanan çatışmalarda 40 protestocu ve 30 polis memuru yaralandı. Atılan taşlara güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla karşılık verdi.   

Siyasi rekabetler

Yeni atık yönetimi kontratlarının çok pahalı olduğu gerekçesiyle reddedilmesinin ardından bakanlar kurulunun altı üyesi, Salı günü, istifa etti.

İstifa eden bakanlar gösterileri destekleyen İslami Hizbullah örgütüyle ittifak içindeydi.

Başbakan Tammam Salam’ın önderlik ettiği ulusal birlik hükümeti, geçen yıl göreve geldiğinden beri eli kolu bağlı gözüküyor. Daha geniş Orta Doğu’da meydana gelen krizlerin alevlendirdiği siyasetçiler arasındaki rekabet, Lübnan hükümetini felç ediyor.  

Utanç duvarı

Alternatifi olmayan Lübnan’ın en büyük çöp döküm sahasının geçen ay kapatılmasından bu yana Beyrut sokaklarında ve komşu bölgelerde çöpler birikiyor.

Pazartesi günü, protestocuların şiddete başvurmasının ardından hükümet binalarını patlamalara karşı koruyacak bir duvar inşa edildi. Hemen “Utanç Duvarı” diye adlandırılan duvar yıkılıyor.  

Leş gibi kokuyorsun” kampanyasını örgütleyenler, taleplerini arttırıp kabinenin istifasını istedi.  

(Kaynak: Euronews)