Deniz kızı Sendromlu Bebek Doğdu !

Hindistan'da gerçekleşen olayda doğan bebek, deniz kızı gibi bacakları birbirine yapışık olarak dünyaya gözlerini açtı. Bebeğin el parmaklarının da aynı bir yüzgeç gibi birbirine yapışık olduğu görüldü

Deniz kızı Sendromlu Bebek Doğdu !Hindistan'da gerçekleşen olayda doğan bebek, deniz kızı gibi bacakları birbirine yapışık olarak dünyaya gözlerini açtı. Bebeğin el parmaklarının da aynı bir yüzgeç gibi birbirine yapışık olduğu görüldü.
 
22 yaşındaki anne, dünya tıp tarihinde çok nadir rastlanan bir bebek dünyaya getirdi.
 
Bebek “sirenomeliaö veya “deniz kızı sendromu” ismi konulan bir anormallikle dünyaya gözlerini açtı. Bacakları birbirine yapışık olan ve cinsiyeti henüz bilinmeyen bebek doğumdan sonra sadece 10 dakika yaşadı.Doktorlar bebeğin el parmaklarının da aynı balık yüzgeci gibi birbirine yapışık olmasının bu vakayı oldukça dikkat çekici hale varmasına sebep olduğunu açıkladı.
 
Doktorlar bebeğin bedeninin üst kısmının normal görevlerinin yapmasına karşın alt kısmının gelişmediğini vurguladı.
 

Tıp tarihinde olan dördüncü vaka  Hindistan'daki sirenomelia vakası, diğer bir deyişle deniz kızı hastalığı olarak da söyleniyor.
 
Hastalıkta bacaklar birbirine yapışık olarak geliştiği için, bu görüntü sebebiyle denizkızı sendromu olarak da biliniyor.
 

Bu hastalıkta cinsel organ gözükmüyor. Çoğunlukla idrar kesesi gelişmiyor  ve  böbrek boşaltım sistemi organları doğru şekilde çalışmıyor. Bu sebeple bebekler doğumdan kısa bir zaman sonra yaşamını yitiriyorlar.


Dünya üzerinde deniz kızı sendromu ile doğumu gerçekleşip, bacakları ameliyatla ayrılarak yaşayan iki kişinin olduğu bilgisi verildi.