Dünya Olanlara Ne Kadar Sessiz Kalabilirdi...

Dış işleri Bakanlığı; Fransa orantısız güç uyguluyor.

Dünya Olanlara Ne Kadar Sessiz Kalabilirdi...

Ülkemiz belki de toplumsal olaylar açısından Dünya da liste başı sayılabilecek ülkelerden. Öyle ki gün geçmiyor ki ülkenin her hangi bir bölgesinde ya da şehrinde bir protesto gösterisi yaşanmasın. Öyle ki bazen Polis ekiplerinin ve göstericilerin sabrı taşabiliyor. Bu durumda kaçınılmaz olan arbede sonucu ortaya hoş olmayan görüntüler çıkabiliyor.

Nitekim ülkemiz uluslar arası arenada sıkça eleştiri alsa da bu kez eleştiriyi yapan tarafta.

Fransa’da geçtiğimiz günlerde başlayan ve Yeni düzenlenen Çalışma yasasını eleştiren gösteriler hız kesmeden devam ediyor. Fransız sendikalar ve öğrencilerin katıldığı ve hükümete karşı başlatılan gösterilerde benzer görüntüler yaşanıyor. Fransız Polisinin orantısız güç uyguladığı manzaralar manşetlerden inmiyor ve her gün bir yenisi bu görüntülere eklenmeye devam ediyor.

Basın toplantısında bir soruya cevap veren Dış işleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç olayları yakından takip ediyor ve göstericiler için endişeleniyoruz açıklamasını yaparken göstericilere ve Fransız makamlarına itidal çağrısında bulunan Bilgiç Fransız Polisinin giderek artan orantısız güç kullanımı konusunda dikkatli olmasını ve demokrasilerde diyalok ile çözüm aranması gerektiğine inanıyoruz diyerek sözlerini sonlandırdı.