Emekli bir Piskopos’a Göre Vatikan Cinsel İstismar Konusunu Hakkıyla Ele Alamadı

Piskopos Robinson ulusal soruşturmada Katolik Kilisesi’nin cinsel istismar konusunu açıkça dile getiremediğini söyledi

Emekli bir Piskopos’a Göre Vatikan Cinsel İstismar Konusunu Hakkıyla Ele Alamadı

Emekli bir Piskopos’a göre Vatikan Cinsel İstismar Konusunu Hakkıyla Ele Alamadı

Emekli bir piskopos, Vatikan’ın ve Avustralya’daki üst düzey rahiplerin çocuk yaşta cinsel istismara uğramış mağdurlar konusunu hakkıyla ele almadığını söyledi.  

Piskopos Geoffrey Robinson ulusal soruşturmada Katolik Kilisesi’nin cinsel istismar konusunu açıkça dile getiremediğini söyledi.

Robinson, Avustralya Kilisesi’nin verdiği karşılığı 1990’larda bir konu haline getirmede önemli bir rol oynadı.

Avustralya çocukların cinsel istismara uğratılmasına yönelik kurumsal bir tepki verecek ulusal bir soruşturma düzenliyor.

Piskopos Robinson, Pazartesi günü soruşturmada, Vatikan’ın Ekonomi Sekreterliği Başkanı Kardinal George Pell’in de aralarında bulunduğu papalar ve başpiskoposların konuya ilişkin “yanlış mesajlar” yaydığını ifade etti.  

Yerel medya, Piskopos Robinson’ın Çocuk Cinsel İstismarına Yönelik Kraliyet Komisyonu’na “Kanımca bazı papa ve başpiskoposlar yanlış mesaj verdiğini,...” bildirdi.

Piskopos Robinson, Papa İkinci John Paul’un bu olaylar 1990’larda ortaya çıktığında istismar iddialarını hemen kınamadığını da söyledi.    

Robinson, piskoposların bu konularda sessiz kalarak Vatikan’ın çizgisini izlediğini açıklarken “Papa Francis’ten bile hâlâ bu tarz bir liderlik göremedik,” dedi.  

Piskopos Robinson 1990’larda meydana gelen istismar mağdurlarına yönelik ulusal bir karşılık tasarlarken, zamanın Melbourne Başpiskoposu, Kardinal Pell’in Melbourne için kendi protokolünü yayınladığını söyledi.  

Ulusal stratejinin aksine Pell’in protokolü, öne sürülen cinsel istismar mağdurlarının önce kilisenin avukatlarıyla konuşmasını gerektiriyordu.   

Robinson “Pell’in daha sonradan bunun Avustralya’da böyle bir protokole sahip ilk kişi olduğunu anlamına geldiğini iddia edecekti,” dedi.

Kraliyet Komisyonu’na “Birliğimizi bozdu,” dedi.

4 binin üzerinde mağdur, Kraliyet Komisyonu’nda hazır bulundu. Bu denli bir katılım, dini grupların, yardım derneklerinin ve sağlık görevlilerinin cinsel istismar iddialarına nasıl tepki verdiğini gösteriyor.  

(Kaynak: BBC)