Esad İran ve Rusya’nın “Desteği”nden Emin

İran ve Rusya, Esad’ın siyasi bir çözümün bir parçası olması gerektiğinde ısrarcı

Esad İran ve Rusya’nın “Desteği”nden Emin

Esad İran ve Rusya’nın “Desteği”nden Emin

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kilit öneme sahip İranlı ve Rus müttefiklerinin desteğinin devam ettiğinden emin olduğunu ifade etti.

Dört yıldır süren Suriye’de çatışmaları çözmeye yönelik yeni bir hamle yolda. Bu yeni hamle, Esad’ın bir anlaşmaya varılması için zorlanacağına yönelik spekülasyonlara yol açıyor.   

Ama Esad, Rusya ve İran’ın dostlarını terk etmediğini ifade etti.

Bu zaman zarfında, Fransa krizi bitirmek için Suriye liderini “tarafsızlaştırma”nın gerekli olduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande “Esad’ı idame ettirmeden terörist etkileri azaltmalıyız. Bu ikisi birbiriyle ilişkili.” dedi.

Ama İran ve Rusya, Esad’ın siyasi bir çözümün bir parçası olması gerektiği yönündeki düşüncesinde ısrarcı.

Suriye sorununun çözümüne dair diplomatik etkinliklerde yaşanan ani canlılık, İran ve dünya güçleri arasında varılan nükleer anlaşmanın ardından meydana geldi.

Ama Hizbullah’ın müttefiklerince işletilen televizyon kanalı El-Manar’a konuşan Esad, görünürde yakınlarda bir ilerlemenin olmadığını ifade etti. 

Bir çözümün ancak dünyanın geri kalanının “terörizm”e desteğini kesmesiyle mümkün olabileceğini belirtti. Bu terimi hem muhalif aktivistleri hem de organize cihatçı grupları tanımlamak için kullanıyor. BBC’nin Beyrut muhabiri Jim Muir, askerlerinin çatışma bölgelerinde yüz yüze kaldığı vahim duruma rağmen Esad’ın bir bir anlattığı durumun değişmediğini ifade etti.

Suriye’deki çatışmalar 2011’deki hükümet karşıtı gösterilerle başlasa da 250 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği, birçok tarafın müdahil olduğu kanlı bir çatışma halini aldı. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, resmi barış görüşmelerine giden bir araç olarak başlıca taraflar arasında bir dizi müzakereler önerdi. Ama verdiği röportajda Esad, Mistura’nın önyargılı olduğunu ifade etti.

(Kaynak: BBC)