Fransız polisi kimlikleri tespit edilen saldırganları arıyor !

Fransa'nın Paris şehrinde 7 ocak 2015 çarşamba günü sabah saatlerinde Charlie Hebdo dergisine düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişi ölmüştü. Fransız polisi saldırıdan sonra saldırganların kimliklerini tespit etmeyi başardı. Olayın ardından Paris'te güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Fransa polisi şimdi her yerde kimlikleri belirlenen saldırganları arıyor.

Fransız polisi kimlikleri tespit edilen saldırganları arıyor !

 Fransa'nın Paris şehrinde 7 ocak 2015 çarşamba günü sabah saatlerinde Charlie Hebdo dergisine düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişi ölmüştü. Fransız polisi saldırıdan sonra saldırganların kimliklerini tespit etmeyi başardı. Olayın ardından Paris'te güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Fransa polisi şimdi her yerde kimlikleri belirlenen saldırganları arıyor.

Fransa'da polisin Charlie Hebdo dergisine saldırı gerçekleştiren üç kişinin kimliklerinin tespit edildiğini bildiriliyor.
Saldırganlarının isimlerinin Said Kouachi, Cherif Kouachi and Hamid Murad olduğu belirtiliyor.
Saldırıda 12 kişi ölmüş, beşi ağır 10 kişi de yaralanmıştı.
Reuters Haber Ajansı, Fransız polisinin kardeş olan iki saldırganı Paris'te aradığını, diğer saldırganın ise Reims kentinde arandığını bildirdi.
Ajans'a konuşan bir hükümet yetkilisi "Kardeşlerden birinin 32, diğerinin 34; diğer şüphelinin ise 18 yaşında olduğunu" söyledi.
Fransız Haber Ajansı (AFP) Reims kentinde bir polis operasyonu gerçekleştirildiğini bildirdi.
Henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmamakla birlikte, kardeş olan saldırganların Cezayir asıllı oldukları ileri sürüldü.
Görgü tanıklarına göre silahlı saldırganlar, daha önce Muhammed Peygamber karikatürlerini yayımlayan derginin başkent Paris'teki ofisine kalaşnikoflarla ateş açtı.

Saldırı sırasında 50'ye yakın el silah sesinin duyuldu.
Saldırıdan kurtulmayı başaran dergi karikatüristlerinden "Coco" lakaplı Corinne Rey, Fransız L'Humanité gazetesine yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Kreşten kızımı almıştım. Gazetenin kapısına geldiğimde iki silahlı ve kapüşonlu adam bizi tehdit etti. İçeri girmek, yukarı çıkmak istiyorlardı. Şifreyi tuşladım. Wolinski'ye, Cabu'ya ateş açtılar. Beş dakika sürdü. Ben bir masanın altında sığındım. Fransızcaları mükemmeldi. El Kaide'den olduklarını söylediler."

'Peygamberin intikamını aldık'


Olaydan sonra saldırganlar bir süre polisle karşı karşıya geldi ve çıkan çatışmada iki polis memuru hayatını kaybetti.
Polis saldırganların "Peygamberin intikamını aldık" diye bağırarak kaçtıklarını söyledi.
France TV Televizyonu ise saldırı sırasında kaydedilen videoda silahlı bir kişinin "Allah-u Ekber" diye bağırdığını bildirdi.
Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, saldırının üç kişi tarafından düzenlendiğini açıkladı.
Saldırganların binerek kaçtıkları ve aracın başkent Paris dışında bulunduğu kaydedildi.
Olayın ardından Paris'te güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.
Polis ekipleri hala kaçan saldırganları arıyor.

Resmi kaynaklar editör Stephane Charbonnier ile tanınan karikatüristler Jean Cabut, Georges Wolinski ve Tignous lakaplı Bernards Verlhac'ın öldüğünü doğruladı.
47 yaşındaki editör Stephane Charbonnier, daha önce de ölüm tehditleri almış ve bir süre polis korumasında yaşamıştı.

Ayrıca ekonomist ve yazar Bernard Maris'nin de öldüğü belirtildi. Derginin hissedarlarından biri olan Maris, Fransız radyosunda sık sık görüşlerine başvurulan bir uzmandı.
Charlie Hebdo'nun Kasım 2011'de Muhammed Peygamber'in karikatürlerini yayımlaması, dünya çapında Müslümanların tepkisini çekmişti.
Fransa, karikatüre gösterilen tepki nedeniyle 20 kadar ülkedeki diplomatik temsilciliklerini ve diğer resmi kuruluşlarını geçici süre ile kapatmıştı.
Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, saldırı düzenlenen Charlie Hebdo dergisinin başkent Paris'teki ofisini ziyaret etti.

Hollande saldırının "barbarca bir terör eylemi" olduğunu söyledi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel de saldırının hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini söyledi.
Merkel saldırı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, "Bu menfur eylem yalnızca Fransız vatandaşlarının hayatlarını ve güvenliklerini hedef alan bir saldırı değil. İfade ve basın özgürlüğünü, hür demokrasi kültürümüzün temel unsurlarını da hedef alan bir saldırı" ifadelerini kullandı.
ABD Başkanı Barack Obama ise saldırıyı "dehşet verici" olarak nitelendirdi ve "Fransız halkı, kuşaklar boyunca savunduğumuz evrensel değerlere destek verdi. Fransız yetkililerle yakın temas içindeyiz. Bu teröristlerin adalet önüne çıkarılması için her türlü yardımın verilmesini istedim" dedi.

Davutoğlu: Saldırının İslam dini ile irtibatı kurulamaz
Başbakan Ahmet Davutoğlu Paris'teki saldırıyı kınadı.
Davutoğlu, "Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak gerekçesi ne olursa olsun her türlü teröre ve şiddete karşı açık ve net tavır almış bir ülkeyiz. Bu saldırıyı da bu terörü de en güçlü şekilde kınıyoruz ve bu zor günde Fransız halkının yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.

Başbakan, "hiçbir gerekçenin bu tarz bir terör faaliyetini mazur gösteremeyeceğini" söyledi.
Davutoğlu ayrıca İslam dini ile saldırı arasında herhangi bir irtibatın kurulamayacağını da söyledi ve ekledi: "İslam dininin yüce değerleri bu tür saldırıları kesinlikle tecviz etmez. Bunlara cevaz vermez. İslam ile bu faaliyetler arasında kurulacak her türlü irtibat yanlış olacaktır."

"Ben Charlie'yim" kampanyası
Sosyal medya kullanıcıları, saldırıya karşı "Je Suis Charlie" (Ben Charlie'yim) başlığı ve etiketiyle bir kampanya başlattı. Twitter ve Facebook hesaplarında profil fotoğraflarını değiştiren kullanıcılar, ifade özgürlüğüne dair paylaşımlarda bulundular ve saldırıyı kınadılar.

Akşama doğru çok sayıda Parisli Place de la République'te toplandı. Hala devam eden eylemlerde protestocuların "Ben Charlie Hebdo'yum" pankartları taşıdığı gözleniyor. Protestoyla ilgili olarak atılan tweet'lerde "Parislilerin basın özgürlüğü, demokrasi ve Cumhuriyet için yürüdükleri" duyuruluyor.