Gazze'nin feryadını sosyal medyadan dünyaya duyurdu

O Gazze'nin Twitter sesi oldu. Henüz 16 yaşındaki Gazzeli genç kız Farah Baker, her an ölüm korkusuyla geçirdikleri günleri Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar ile dünyaya duyurmayı başardı. Genç kız ksa sürede ciddi takipçi sayısına ulaşarak Gazze'de yaşanan içler acısı durumu gözler önüne serdi.

Gazze'nin feryadını sosyal medyadan dünyaya duyurdu

Attığı tweetle "Foreign Policy" isimli Amerikan dergisinde 2014'ün en etkili kişileri arasında yer alan Baker, 2014'ün en acı olaylarından biri olan, İsrail'in Gazze'ye 51 gün süren saldırısı sırasında "Bu benim bölgem. Ağlamamı durduramıyorum. Bu gece ölebilirim" diye attığı tweetle çok sayıda kişiye ulaşmayı başarmıştı. Henüz 16 yaşında olan ve on binlerce takipçisi bulunan Baker, o "Farah_Gazan" isimli hesabından o tweeti atarken hissettiklerini AA muhabiriyle paylaştı.

Saldırıların sürdüğü 16 Temmuz günü, İsrail'in Şifa Hastanesi yakınlarında oturdukları caddeyi bombaladığını ifade eden Baker, endişe içerisinde hemen telefonuyla olayın fotoğrafını çekerek, tweet attığını belirtti.

Çok korktuğunu ancak İsrail'in bombaları altında yaşayan Gazzelilerin hayatını gözler önüne sermek için tweet atmaya devam ettiğini kaydeden Baker, saldırılar boyunca İngilizce tweetler atmayı sürdürdüğünü ve bu sayede çok sayıda kişiye ulaştığını söyledi.

Amerikan dergisinde 2014'ün en etkili kişileri arasına girmesini, "Gazze'de barış, güvenlik içerisinde yaşamak isteyenlerin kazancı" olarak nitelendiren Baker, "Mesajım ulaştığı için mutluyum. Söz konusu liste başardığımı onayladı. İsrail bizim terörist olduğumuz yönünde bir imaj çizmişti. Tek temennim dünyaya bizim yaşamak istediğimizi ve İsrail'in bizi öldürdüğünü duyurmaktı. Korku içerisinde ağlayarak onlarca tweet attım. Her an öleceğimi düşünüyordum. Sadece dünyaya bizim de diğer insanlar gibi yaşamak istediğimizi anlatmak istedim" diye konuştu.

"Dünyanın, İsrail'in saldırılarını durdurması yönünde baskı yapması için bizimle empati kurmasını istedim. Ben kanlı sahneleri ve katledilenlerin sayısını değil, çocukların yemek masasında öldüğünü basit kelimelerle anlatmayı istedim" diyen Baker, "Burada savaş, bombardıman yok. Çocuklar gülümseyerek uyuyor" tweeti yazacağı zamanların gelmesini arzuluyor.

İsrail'in, 7 Temmuz'da başlayan ve 26 Ağustos'ta sona eren Gazze'ye yönelik saldırılarında 2 bin 145 kişi ölmüş, 11 bin 100 kişi yaralanmış, 500 bin Filistinli evinden olmuş ve aralarında okul ve camilerin de bulunduğu 15 bin bina hasar görmüştü.