Güney Sudan: Devlet Başkanı “Barış Anlaşmasını İmzalayacak”

Kiir imzalamazsa Amerika’nın hazırladığı tasarı, silah ambargosu ve belirli ambargolar getirecek

Güney Sudan: Devlet Başkanı “Barış Anlaşmasını İmzalayacak”

 Güney Sudan: Devlet Başkanı “Barış Anlaşmasını İmzalayacak”

Güney Sudan Devlet Başkanı’nın sözcüsü, Devlet Başkanı Salva Kiir’in anlaşmaya dair çekincelerine rağmen isyancılarla barış anlaşmasını imzalayacağına dair BBC’ye güvence verdi.

Kir anlaşmayı imzalamayı kabul etmese de isyancıların lideri Riek Machar geçen hafta anlaşmayı imzaladı.

Anlaşma aylar süren vahşi iç savaşın son bulacağı ve Machar’ın devlet başkanı yardımcısı olarak geri döneceği anlamına geliyor  

Kiir ve Machar’a bağlı güçler arasında yaşanan çatışmaların sonucunda 2.2 milyon kişiyi yerinden edildi. Birleşmiş Milletler, (BM) Kiir anlaşmayı imzalamazsa örgütün “hemen harekete geçeceği” uyarısında bulundu.   

Bir Güvenlik Konseyi brifinginde, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Programları Direktörü Stephen O'Brien koşulların kötüleştiğine dair uyarıda bulundu. İnsanların evlerinde yakılması da dâhil çok yönlü gaddarlıkların yapıldığını duyduğunu ifade etti.  

“Sivillere saldırılara şeklini veren hunharlığın kapsamı ve düzeyi, siyasi farklılıkların ötesine geçen derin bir antipatiye işaret ediyor,” dedi.   

Kiir imzalamazsa Amerika’nın hazırladığı tasarı, silah ambargosu ve belirli ambargolar getirecek.

Lafzı ve Ruhu

Kenya, Etiyopya ve Uganda da dâhil Doğu Afrika uluslarının liderleri, Güney Sudan’ın başkenti Juba’ya gitti. Juba’daki ulusal sarayda öngörülen anlaşmanın imzalanmasından önce Devlet Başkanı Kiir’le buluştular.

20 aylık iç savaşta en azından yedi ateşkese varılsa da akabinde bunlar bozuldu. Bazı ateşkesler saatler içersinde ihlal edildi. Savaş, devlet başkanının Machar’ı darbe yapmakla suçlamasının ardından başladı.   

2011’de Sudan’dan ayrılan Güney Sudan dünyanın en yeni devleti.