Hollande: Fransa Daha Fazla Saldırıya Karşı Hazırlıklı Olmalı

Ocak'ta Paris’te 20 kişinin İslamcı fanatiklerce öldürülmesinin ardından Fransa daha bir tetikte

Hollande: Fransa Daha Fazla Saldırıya Karşı Hazırlıklı Olmalı

Hollande: Fransa Daha Fazla Saldırıya Karşı Hazırlıklı Olmalı

Geçen hafta Amsterdam’dan Paris’e giden trendeki yolcuların silahlı bir haydudu engellemesinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Salı günü, ülkesinin daha fazla saldırıya karşı hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti.   

Associated Press ajansı, cumhurbaşkanının verdiği bir beyanda “yolcuların cesareti olmaksızın…” Cuma günkü olayın “korkunç bir katliam haline gelebileceğini…” dediğini bildirdi.   

Fransa’nın hâlâ şiddetli bir fanatizme maruz olduğunu söyledi. “Bu saldırganlığın diğer saldırılara karşı kendimizi hazırlamak için yeni bir kanıt sunduğunu” da sözlerine ekledi.  

Trendeki silahlı haydudu etkisiz hale getiren üç Amerikalı ve bir İngiliz, Pazartesi günü, Fransa’nın en yüksek nişanı Legion d'Honneur’la ödüllendirildi. 

Silahlı haydutla mücadele eden ama adının açıklanmasını istemeyen bir Fransız vatandaşı ve aslen İskoçya’nın Midlothian bölgesinden, Fransa ve ABD vatandaşı Mark Moogalian daha sonraki bir tarihte madalyalarını alacak.

Ocak ayında Paris’te 20 kişinin İslamcı fanatiklerce öldürülmesinin ardından Fransa daha bir tetikte. Haziran’da Fransa’nın güneydoğusundaki Lyon şehrinde İslami radikallere biat eden bir adam işvereninin başını kesti ve Amerikan gaz şirketinde patlama çıkarmaya çalıştı.    

(Kaynak: USA Today, Jane Onyanga-Omara)