İrandan Kınama: Masum insanları öldürmenin dinle alakası yoktur

Fransa'nın Paris şehrinde çeşitli dinlere yönelik alaycı karikatürleriyle tepki bir mizah dergisine yapılan saldırı İran Hükümeti tarafından kınandı. İran, yaptığı açıklamada insanlar yanlış birşey yapıyor olsalar bile masum insanları öldürmenin İslam diniyle bağdaştırılamayacağının üzerinde durdu.

İrandan Kınama: Masum insanları öldürmenin dinle alakası yoktur

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde, Sözcü Merziye Afham'ın açıklamalarına yer verildi.

Afham, açıklamasında, "Paris'teki terör saldırısını kınadı ve masum insanlara yönelik bu tür terör girişimlerinin İslam'da yerinin olmadığını" belirtti.

"İLAHİ DİNLERE HAKARET KABUL EDİLEMEZ"


İfade özgürlüğünün kötüye kullanılmasının, fikri aşırılığın, dinlerin ve milletlerin saygı duyduğu şahsiyetlere yönelik terörü de kınayan Afham, "İlahi dinlere ve bu dinlerin kutsal değerlerine hakareti kınıyor ve kabul edilemez buluyoruz" değerlendirilmesinde bulundu.

"Son on yılda tüm dünyayı etkileyen bu tür olaylar, bir dalga halindeki fiziksel ve fikri öfkeyi yükselme talebi ve aşırılıkların tezahürüdür. Maalesef, şiddet ve aşırılığa karşı uygulanan yanlış ve ikili politikalar bu tür eylemlerin yaygınlaşmasına neden olmuştur" görüşüne yer veren Afham, dünya liderlerinin çifte standarttan uzak, ortak fikir ve siyasetle şiddet ve öfkenin sebeplerine köklü çözümler bulmaları gerektiğini kaydetti.