IŞİD'den flaş hareket: 230 Hristiyanı kaçırdılar!

Terör örgütü IŞİD, uslanmayacağını gösterir bir eylem daha gerçekleştirdi. IŞİD mensupları Suriye'nin Humus şehrini ele geçirir geçirmez 230 Hristiyanı kaçırdı.

IŞİD'den flaş hareket: 230 Hristiyanı kaçırdılar!

Terör örgütü IŞİD’in, Suriye’nin stratejik öneme sahip kentlerinden biri olan Humus’un kontrolünü ele geçirmesinin ardından, onlarca Suriyeli Hristiyan aileyi kaçırdığı bildirildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, IŞİD’in aralarında çok sayıda Suriye Hristiyan ailelerin de bulunduğu yaklaşık 230 kişiyi kaçırdığı kaydedildi. Açıklamada, bazı ailelerin kaçırıldıkları sırada ülkenin Karyatayn kentinde bulunan kilisede bulundukları ifade edildi.
 
  Geçtiğimiz Şubat ayında da Suriye’de yaşayan ve aralarında kadınlar ile çocukların da bulunduğu en az 250 Süryani Hristiyan’ı kaçırmıştı.Kaçırılanlar arasında birçok Hıristiyan'ın bulunduğu belirtildi. Sivillerin bir bölümünün kadın ve çocuklardan olduğu da bildiriliyor.

Suriyeli muhaliflere yakın olan SOHR'un Genel Müdürü Rami Abdurrahman, IŞİD'in bu kişileri "rejimle işbirliği yaptıklarını" söyleyerek kaçırdığını, militanların kaçmak veya saklanmak isteyen aileleri yakaladığını söyledi.

Karyatayn'ın iç savaştan önceki nüfusu 18 bindi. Bu nüfusun yaklaşık 2 binini Hristiyanlar oluşturuyordu.

Savaştan sonra Hıristiyanların sayısının 300'e düştüğü belirtiliyor.

IŞİD Çarşamba gecesi başlattığı saldırıları takiben yaşanan yoğun çatışmalar ardından Humus'un güneyindeki Karyatayn kentini ele geçirmişti.

Karyatayn IŞİD'in elindeki Palmira kentini Kalamun dağlarına bağlayan yolun üzerinde bulunuyor.