IŞİD'in hızını kim kesti ?

İslami terör örgütü IŞİD'in son zamanlarda haberlerde fazla yer almadığını farketmişsinizdir bunun nedenini ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby açıkladı. Koalisyon güçleri tarafından IŞİD'in ivmesinin durdurulduğunu ve nihai birkaç haftadır Irak Şam Örgütü IŞİD'in Irak'ta daha çok savunma pozisyonuna geçtiğini söyledi. John Kirby, IŞİD ile ilgili konularda önemli bilgiler verdi.

IŞİD'in hızını kim kesti ?

İslami terör örgütü IŞİD'in son zamanlarda haberlerde fazla yer almadığını farketmişsinizdir bunun nedenini ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby açıkladı.
Koalisyon güçleri tarafından IŞİD'in ivmesinin durdurulduğunu ve nihai birkaç haftadır Irak Şam Örgütü IŞİD'in Irak'ta daha çok savunma pozisyonuna geçtiğini söyledi.  John Kirby, IŞİD ile ilgili konularda önemli bilgiler verdi.

Kirby, Pentagon'daki basın toplantısında, koalisyon güçlerinin Irak Şam Örgütü IŞİD ile mücadelesine dair bilgi verdi.

IŞİD'e verdilen yitik ve zararlara yönelik sual üzerine, kati rakamlar vermeyen ve amacın kaç kişinin öldürüldüğünü saymak olmadığını belirten Kirby, gene de Irak Şam Örgütü IŞİD'in yüzlerce militanını, araçlarını ve binalarını yok ettiklerini, petrol akışına vuruş vurduklarını dile getirdi.

Kirby, Irak Şam Örgütü IŞİD'in ivmesinin durdurulduğunu belirterek, nihai birkaç haftadır Irak Şam Örgütü IŞİD'in Irak'ta daha çok savunma pozisyonuna geçtiğini ve yeni topraklar kazanamadığını kaydetti.

Ancak kimsenin buna "olmuş bitmiş" gözüyle bakmadığını ifade eden Kirby, Irak Şam Örgütü IŞİD'in hala Musul üzerinde kontrolünün sürdüğüne, bilhassa Ramadi olmak üzere Anbar'ın bazı bölgelerinde çekişmeli mücadelelerin devam ettiğine ve Irak Şam Örgütü IŞİD'in Beyci'yi ve Yezidiler'i tehdidinin hala mevcut olduğuna işaret etti.

Kirby, "Yani daha çok çekişmeli bir ortam mevcut fakat nihai haftalarda Irak Şam Örgütü IŞİD'den mühim bir yeni hücum girişimi görmedik. Son haftalarda daha çok savunma pozisyonundalar" ifadesini kullandı.

Kirby, gene de Irak Şam Örgütü IŞİD'den yeni hücumlar da beklenebileceğine işaret etti.

Öte yandan Kirby, Irak güçlerine eğitim için gönderileceği daha evvel belirtilen Amerikan personelinin bir kısmının daha, bu ay sonuna kadar Irak'a gönderileceğini açıkladı.

Irak'ta şimdiden El-Esed havaüssünde ve başka iki bölgede eğitim için Amerikan personelinin halihazırda bulunduğunu ve sınırlı sayıda eğitimlerin de başladığını anlatan Kirby, Irak'ta sıfırdan ordu kurmadıklarını da vurguladı.

Kirby, Irak güçlerinin bazılarının çok iyi olmasına karşın bazılarının daha çok eğitime ihtiyacının bulunduğunu, amaçlarının Irak ordusunu yeniden kurmak değil, olanları güçlendirmek olduğunu söyledi.

"Olumlu bir işaret"

Türk diplomatik kaynaklar, Suriyeli muhaliflere yönelik "eğit donat" programına ilişkin mutabakat muhtırasının Ocak ayında imzalanmasının beklendiğini ve bu kapsamda 3 senede yekün 15 bin kişinin eğitilmesinin hedeflendiği belirtmişti.

Kirby, konuyla ilgili sual üzerine, Türkiye ile Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi ve ekipmanı için koordinasyon ve planlamaya devam ettiklerini bildirerek, "Bu görüşmeler devam ediyor. Şu anda bu konuda bir açıklamam yok fakat (Türkiye) Dışişleri Bakanlığından gelen açıklama bizce müspet ve iyi bir işaret" dedi.

Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi noktasında şu anda Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın hane sahipliğini kabul ettiğini anımsatan Kirby, şayet bu konudaki çabalar aynı şekilde devam ederse, bahar başlarında eğitimlere başlayabileceklerini düşündüklerini de aktardı.