Kobani'deki köylere operasyon yapan Ypg, köyleri IŞİD'ten nasıl temizliyor?

Suriye'nin Kobani kenti koalisyon güçlerinin hava operasyonu desteğiyle IŞİD'ten temizlenmişti. Ypg güçleri Kobani'nin köylerini ele geçiren IŞİD militanlarına karşı operasyonlar yaparak, Kobani'yi tamamen IŞİD'ten temizlemek istiyor. IŞİD Kobani'de ağır bir yenilgi alarak çekilmek zorunda kalmıştı. IŞİD’in Musul'dan getirdği tanklar ve araçlar ise hava saldırılarıyla yok ediliyor. Son olarak YPG, YPJ ve Peşmerge güçleri, Gulmıt köyünde IŞİD'e karşı mevzilenmiş durumda.

Kobani'deki köylere operasyon yapan Ypg, köyleri IŞİD'ten nasıl temizliyor?

Suriye'nin Kobani kenti koalisyon güçlerinin hava operasyonu desteğiyle IŞİD'ten temizlenmişti.

Ypg güçleri Kobani'nin köylerini ele geçiren IŞİD militanlarına karşı operasyonlar yaparak, Kobani'yi tamamen IŞİD'ten temizlemek istiyor.

IŞİD Kobani'de ağır bir yenilgi alarak çekilmek zorunda kalmıştı.

IŞİD’in Musul'dan getirdği tanklar ve araçlar ise hava saldırılarıyla yok ediliyor.

Son olarak YPG, YPJ ve Peşmerge güçleri, Gulmıt köyünde IŞİD'e karşı mevzilenmiş durumda.

IŞİD’in ağır bir yenilgi alarak geri çekilmek zorunda kaldığı Kobani’nin çevresinde 364 köy ve mezra bulunuyor. Kısa bir süre önce YPG’nin kontrolüne geçen Gulmıt köyüne doğru yola çıkıyoruz. Yüzde 90’ı harabeye dönen Kobani’den Gulmıt'e giderken IŞİD’in Musul’dan getirdiği ve hava saldırılarıyla imha edilen tanklar ile Hummer’lar dikkatimizi çekiyor. Bazıları halen IŞİD kontrolünde bulunan Mımbıç ve Rakka’dan getirilen bu araçların bir kısmı daha TIR'ların üzerinden indirilmeden imha edilmiş. 

KOBANİ'NİN TAMPON BÖLGESİ: KÖYLER
IŞİD, Rakka, Mımbıç ve Tel Abyad üzerinden Kobani’ye saldırmaya başlayınca Kobani çevresinde bulunan köylerde oturan yüz binden fazla Kürt, önce Kobani’ye daha sonra da Türkiye ’ye akın etti. Hem köylerin boşalması hem de köylerin geniş bir alana yayılmasından dolayı IŞİD sadece stratejik öneme sahip bazı köylerde mevzilenmişti. Kobani merkezinden çekilmek zorunda kalan IŞİD, doğrudan Rakka, Mımbıç ve Tel Abyad’a gitmek yerinde adım adım gerileyerek mevzi vermeyi tercih ediyor. Kobani içinse olası yeni saldırıların önlenmesi için çevredeki köylerin IŞİD’ten tamamen temizlenmesi şart. Tam da bu neden dolayı YPG, peşmerge ve koalisyon güçlerinin de desteğiyle köylere operasyon yapıyor. Bu saldırılara dayanamayan IŞİD ise geri çekilmek zorunda kalıyor. 

KÖYLER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Kobani çevresindeki köyler stratejik açıdan önemli olduğu kadar sosyal açıdan da önemli. Neredeyse yüzde doksanı yok olan Kobani’de tarım ve hayvancılığın ana kaynağını bu köyler oluşturuyor. Bu durum Kobani halkının ekonomik açıdan kendi ayağı üzerinde durması için son derece hayati bir öneme sahip. Ayrıca harabeye dönen şehirde mevcut haliyle neredeyse yaşam imkansız. Türkiye’den Kobani’ye kitlesel bir geri dönüş yaşandığı takdirde köylerini terk eden Kobanililer, YPG güçlerinin elinde bulunan köylere geri döndüğünde barınma sorunu nispeten azalmış olacak. Ancak Kobani çevresindeki köylerin IŞİD tarafından yağmalandığını söyleyen Kobani Kantonu Basın Sözcüsü Şoreş Hasan köylerdeki son durumu, "Kobani’ye göre evlerin nispeten daha az yıkıldığı köyler var ama onlar da IŞİD tarafından yağmalandı. Ekinler ateşe verildi. Köy evlerinin içi boşaltıldı. Dolayısıyla köy halkının mevcut haliyle köylere dönüşü çok zor. Kobani halkı için hayati öneme sahip bu köylerin de yardıma ihtiyacı var" sözleriyle özetliyor. 

27 KÖY TEMİZLENDİ
Birbirine üçer beşer kilometre uzaklığa sahip Kobani köylerinden 27’si YPG güçleri tarafından IŞİD’ten tamamen temizlendi. Bu köylerin bir kısmının isimleri ise şöyle: Helince, Kurtingar, Cımheram, Karamezre, Gurek Şextupan, Dermek, Memit, Gulmıt, Nevroz, Mınas, Mezra Abruş, Muman ve Sıftek. 

Gulmıt'de bir YPJ'li

Kısa bir süre önce YPG kontrolüne geçen Gulmıt köyüne gidiyoruz. YPG ve YPJ güçlerinin mevzilendiği köye Peşmerge güçleri de ağır silahlarla takviye yapmış. Köyde görüştüğümüz YPJ’li Nalin Kobani, "YPG ve YPJ olarak Kobani için savaştık ve kazandık. Toprağımızı savunduk ve onu koruduk. Şimdi de köyleri alacağız. Kimseden korkmuyoruz" diyor. Nalin, Kobani cephede neler yaşadıklarını ise şu örnek olayla anlatıyor, "Bir defasında gece zırhlı araçla IŞİD güçlerinin içinden geçmemiz gerekti. İki kişiydik. Ancak açık arazide aracımız bozulunca arkadaşım araçtan inerek gece karanlığında tamir etmeye başladı. O tamiri bitirene kadar ben zırhlı aracın üstündeki silahla savunma yaptım. Araç tamir edilince yolumuza devam ettik."

Kaynak:Radikal