Netanyahu, Avrupa'daki Yahudilere göç çağrısı yaptı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Avrupa'daki Yahudilere göç çağrısı yaptı. Avrupa'da artan antisemitizmle karşı bakanlarını toplayacağını açıklayan Natenyahu, Avrupa'daki vatandaşlarına :"İsrail kıbleniz değil aynı zamanda eviniz de." dedi.

Netanyahu, Avrupa'daki Yahudilere göç çağrısı yaptı.

 Netanyahu, Avrupa ülkelerinde antisemitizmle karşı karşıya kalan Yahudilerin İsrail'e göç oranını artırmak amacıyla, bakanlardan oluşan bir ekibin bu hafta bir araya geleceğini belirtti.

 
İSRAİL SİZİN YALNIZCA KIBLENİZİN YÖNÜ DEĞİL BİLAKİS EVİNİZ' 
 
Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun şu ifadelerine yer verildi: "Avrupa'daki tüm Yahudilere, İsrail'in sizin yalnızca kıblenizin yönü olmadığını bilakis eviniz olduğunu söylüyorum. Bu hafta, bakanlardan oluşan özel bir ekip antisemitizmin korkunç yönüyle karşılaşan Fransa'daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki Yahudilerin İsrail'e göçünü artırmak için bir araya gelecek" şeklindeki ifadelerine yer verildi. 
Açıklamada, "İsrail'e göç etmek isteyen her Yahudi, burada sıcak bir kalp ve açık bir kucakla karşılaşacak. Aynı zamanda sizin de devletiniz olan bu ülkenin sizi de içine almasına yardımcı olacağız" denildi.
 
‘BUNLARIN AMACI İNSANLIĞI BİN YIL GERİYE GÖTÜRMEK' 
 
Netanyahu, Paris'teki siyasi mizah dergisi Charlie Hebdo'nun hedef alınması ile başlayıp iki ayrı rehine krizi ile noktalanan terörist saldırılarla ilgili ise şu mesajı verdi: "Bu saldırılar radikal İslam'ın çağdaş dünya ve Batı'nın özgür medeniyetine karşı başlattığı savaşın devamı niteliğindedir. Ancak aynı zamanda ılımlı Arap ülkeleri ve tüm İslam alemine de açılmış bir savaştır. Kolları dünyanın dört bir yanına uzatan terör dalgası eğer bir an önce önlem alınmazsa, daha da güçlenmiş bir şekilde özgür dünyanın her yerinde daha güçlü darbelerle vuracaktır. Radikal İslam'ı benimseyen terör örgütleri Hamas, Hizbullah, IŞİD, El-Kaide, Nusra Cephesi, İslami Cephe, Boko Haram gibi farklı isimler taşıyor. Bunların amacı insanlığı bin yıl geriye götürmek."
 
‘İTİRAF ETMENİN VAKTİ GELDİ'
 
İsrail lideri ‘teröre karşı birlik' çağrısında da bulundu. Netanyahu "Eğer birleşirsek terör bize galip gelemeyecektir. Bu terörün istediği Yahudi halkı da dahil Batı medeniyetini radikal İslamiyet eliyle yok etmek. Paris'teki yalnızca başlangıç. Bunu korkutmak için değil gerçek olduğu için söylüyorum. İtiraf etmenin vakti gelmiştir" dedi.
 
İSRAİL'E EN FAZLA GÖÇ EDENLER FRANSIZ YAHUDİLERİ
 
Yaşadıkları ülkeleri çeşitli nedenlerle terk ederek İsrail'e göç eden Yahudilerin sayısı 2014'te son 10 yılın rekorunu kırarak 26 bin 500 yüze ulaştı. Nüfusu 8 milyon civarındaki İsrail'e en fazla göç edenlerse Fransız Yahudileri oldu. Fransa'dan İsrail'e gelen Yahudi göçmen sayısı ise yaklaşık 7 bin. Bir önceki yılda Fransa'dan gelen Yahudi göçmen sayısı ise 3 bin 500'dü. Önceki yıllarda İsrail'e yılda ortalama 20 bin Yahudi göç ediyordu.
 
EN FAZLA MÜHENDİS, DOKTOR VE SOSYAL BİLİMCİ GELDİ
 
İsrail'e gelen Yahudilerin yarısına yakını 35 yaşının altında bulunurken, gelenlerin 5 bin 300'ü çocuk. Gelenlerin meslek dağılımı ise en fazla mühendis, doktor, sosyal bilimci olarak kayıtlara geçti. Gelen mühendis sayısı 2 bin 500 olarak açıklanırken, gelen doktor sayısı ise binin üzerinde.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.