Obama, Türkiye'ye hem destek verdi hem de tehdit PKK değil, IŞİD dedi!

ABD Başkanı Barack Obama'dan ilginç bir açıklama geldi. Obama, açıklamasında Türkiye'nin kendisini savunmasının meşru olduğunu söylerken, bir yandan da esas tehdidin PKK olmadığını belirtti.

Obama, Türkiye'ye hem destek verdi hem de tehdit PKK değil, IŞİD dedi!


ABD Başkanı Barack Obama, "Terör örgütü PKK, Türkiye'yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru" dedi. Ancak bölgedeki en büyük tehdidin şu an için PKK değil, IŞİD olduğunu ima etti.Beyaz Saray'da gazetecileri ağırlayan ABD Başkanı Barack Obama, sorulan bir soru üzerine "PKK, Türkiye'yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru" dedi. Obama, Türkiye'nin gerçekleştirdiği operasyonlarda PKK değil IŞİD üzerinde yoğunlaşması gerektiğini belirtti. Obama, önceliklerinin Suriye'ye gitmeye çalışan yabancı savaşçılara sınırların kapatılması olduğunu ifade etti.ABD Başkanı Barack Obama, 'Terör örgütü PKK, Türkiye’yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru" dedi.ABD Başkanı Barack Obama'nın çarşamba günü bazı gazetecilerle yaptığı sohbette Türkiye hakkında çarpıcı ifadeler kullandığı ortaya çıktı.ABD Başkanı Barack Obama'nın çarşamba günü bazı gazetecilerle yaptığı sohbette Türkiye hakkında da konuştu.Obama, İran ve Ortadoğu politikası konusunda  gazetecilerle Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Huffington Post muhabirinin Obama'ya, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın IŞİD'e karşı yürütülen kampanyayı, Suriye'de savaşanlarla müttefik olan PKK'yı hedef almak için bahane olarak kullanması yönünde endişeniz var mı?" şeklinde soru soruldu.

Başkan Obama cevabında, "Terör örgütü PKK, Türkiye'yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru bir şey" ifadesini kullandı.

"EN BÜYÜK TEHDİT IŞİD"

Bunun yanında, "IŞİD'in bölgedeki en büyük tehdit olduğu ve buna odaklanmaları gerektiği noktasındaki güçlü bakış açılarını da Türkiye ile konuştuklarını" belirten Obama, "Üzerinde çalıştığımız anlaşma, dikkatlice şunlar etrafında: Suriye'ye geçmeye çalışan yabancı savaşçılar için o sınırları nasıl kapatırız? Yapacağımız her şey bu hususa dayanıyor" dedi.ABD Başkanı Barack Obama, "Terör örgütü PKK, Türkiye’yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru" dedi.

Obama, İran ve Ortadoğu politikası konusunda  gazetecilerle Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Huffington Post'un haberinde Obama'ya, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın DAEŞ'e karşı yürütülen kampanyayı, Suriye'de savaşanlarla müttefik olan PKK'yı hedef almak için bahane olarak kullanması yönünde endişeniz var mı?" şeklinde soru soruldu.

Başkan Obama cevabında, "Terör örgütü PKK, Türkiye’yi hedef alan saldırılarda bulunuyor, Türklerin kendini savunmaya çalışması meşru bir şey" ifadesini kullandı.

Bunun yanında, "DAEŞ’in bölgedeki en büyük tehdit olduğu ve buna odaklanmaları gerektiği noktasındaki güçlü bakış açılarını da Türkiye ile konuştuklarını" belirten Obama, "Üzerinde çalıştığımız anlaşma, dikkatlice şunlar etrafında: Suriye'ye geçmeye çalışan yabancı savaşçılar için o sınırları nasıl kapatırız? Yapacağımız her şey bu hususa dayanıyor" dedi.Obama, Huffington Post'ta yer alan habere göre; Türkiye'nin gerçekleştirdiği operasyonlarda odaklandığı hedefin PKK değil IŞİD olması gerektiğini ifade etti.

Obama Türkiye ile IŞİD'in bölgedeki en büyük tehdit olduğu konusunda görüştüklerini belirterek "Türklerin PKK saldırılarına karşı da kendini savunma hakkı bulunduğunu" söyledi. Ancak Obama Türkiye ile çözülmesi gereken en büyük sorunun Türkiye sınırlarından yabancı savaşçıların IŞİD'e katılması olduğunun da altını çizdi. ABD Başkanı tüm çalışmaların bu yönde olduğunu ifade etti.