Palmira’daki Baalshamin Tapınağı’nın Yıkılması Bir Savaş Suçu

UNESCO tapınağın yıkılması, “Suriye halkı ve insanlık için büyük bir kayıp”

Palmira’daki Baalshamin Tapınağı’nın Yıkılması Bir Savaş Suçu

 Palmira’daki Baalshamin Tapınağı’nın Yıkılması Bir Savaş Suçu

BM kültür temsilcisi, Palmira’daki antik Baalshamin Tapınağı’nın yıkılmasının bir savaş suçu olduğunu söyledi.  

Suriyeli yetkililer ve aktivistler İŞİD militanlarının Pazar günü tapınağı havaya uçurduğunu bildirdi.

UNESCO verdiği bir beyanda bunun “Suriye halkı ve insanlık için büyük bir kayıp olduğunu” ifade etti.

İŞİD’in Mayıs’ta Palmira’da kontrolü ele geçirmesi bölgeye dair korkuları arttırdı. Palmira dünyanın en önemli kültürel merkezleri arasında gösteriliyor.

Suriye’nin Tarihi Eserler Genel Direktörü Maamoun Abdulkarim’in tapınağın Pazar günü havaya uçurulduğu ve çok büyük zarara yol açtığı söylediği alıntılanıyor. Birleşik Krallık merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tapınağın bir ay önce yıkıldığını bildirdi.

UNESCO’nun tarihi ya da doğal nedenlerle özel öneme sahip ilan ettiği koruma alanlarından antik şehir, iyi korunmuş Greko-Romen kalıntıları ve yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilmiş şehrin en iyi bilinen binalarından Baalshamin Tapınağı’yla ünlü.

UNESCO Genel Direktörü Irina BOKOVA “Suriye’nin kültürel farklılığını bünyesinde barındıran kültürel simgelerin sistematik bir şekilde yıkılması, bu tarz saldırıların gerçek niyetini ortaya koyuyor. Suriye halkını bilgi birikimden, kimliğinden ve tarihinden yoksun bırakmak,” dedi.

Bokova bu eylemin sorumlularının “eylemlerinden ötürü hesap vermesi gerektiğini de ekledi.”

İŞİD, Irak’taki birkaç antik yeri de yıktı. UNESCO bu yıkımların da bir savaş suçu ve “kültürel temizlik” eylemi olduğunu ifade etti.

İŞİD militanları başka bir tanrının varlığına işaret eden her türbe ya da heykeli kutsal şeylere saygısızlık ve putperestlik olarak görüp yıkılması gerektiğini inancında. (Kaynak: BBC)