Rusya Duvar Örmeye Hazırlanıyor

Estonya Rusya'ya karşı gerçekleşen sınır ihlallerini bir parça olsun engelleyebilmek için sınıra duvar örmeye hazırlanıyor. Duvar fikri dünya basınında büyük haber oldu.

Rusya Duvar Örmeye Hazırlanıyor

Estonya'nın Postimees gazetesinin haberine göre, 2,5 metre yüksekliğinde ve 108 kilometre uzunluğunda olacak duvarın üstü tel örgü ile takviye edilecek. Ayrıca, sınırın korunması için kameralar ve insansız hava araçları da kullanılacak. Toplam 71 milyon avroya mal olacak sınır koruma güçlendirilmesi 2018 yılında faaliyete geçecek.

Rusya sınırına duvar inşası kararının, geçen yıl Estonyalı bir polis memurunun Rusya sınırına yakın bir arazide casusluk yaptığı iddiasıyla silahlı kişiler tarafından kaçırılması nedeniyle alındığı öne sürülüyor.

Estonya hükümeti ve Avrupa Parlamentosu'nun polis memurunun serbest bırakılması yönündeki çağrılarına rağmen Moskova, polisin tabanca ve gizli kayıt malzemeleri ile Rusya sınırında yakalandığını ve casusluk suçundan cezaevinde tutulduğunu savunuyor. Polis memuruna Rusya'daki bölge mahkemesi 15 yıl hapis cezası vermişti.