Smdk genel kurulundan Halid Hoca ismi çıktı

Smdk genel kurulunda yapılan seçimde Halid Hoca 56 oy ile başkanlığa seçildi. Halid Hoca, rakibi daha önceki genel sekreter Nasr el-Hariri'yi 6 oy farkla geride bıraktı.

Smdk genel kurulundan Halid Hoca ismi çıktı

Smdk genel kurulunda yapılan seçimde Halid Hoca 56 oy ile başkanlığa seçildi. Halid Hoca, rakibi daha önceki genel sekreter Nasr el-Hariri'yi 6 oy farkla geride bıraktı.Peki ya Halid Hoca kimdir?

Halit Hoca Kimdir?

1965 Şam'da doğdu. 1980 yılında Hafız Esed rejimi tarafından gözaltına alınarak 4 ay hapiste yattı. 1981 yılında babasının politik aktivitelerinden ötürü tekrar bir buçuk yıl hapiste yattı. 1985 yılında lise öğrenimini bitirmek için Libya'ya gitti. 1988 yılında İstanbul Üniversitesinde iki senelik Politika Bilimi okudu. 1994 yılında İzmir Üniversitesinden Tıp Bölümünden mezun oldu. 1995-2004 seneleri arasında iki hastane iki sağlık merkezi inşa etti. Mart 2011'de Suriye Halkı Dayanışma Platformu kurdu. Ekim 2011'de Suriye Milli Konseyi kurucularından biri oldu. Kasım 2012'de kurulan Suriye Karşıt Görüşlü ve Devrimciler Koalisyonunun (SMDK) kurulmasında destek oldu.

SMDK'nın başkanlığına seçilmeden önce koalisyonunun Türkiye'de temsilcisi oldu. Suriye'de İhvan Müslimin Teşkilatına yakınlığıyla tanınır. Anadili Arapça olmak üzere Türkçe ve İngilizce biliyor. Suriye Karşıt Görüşlü ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu'nun (SMDK) 18. Genel Kurulu'nda Halid Hoca 56 oyla başkanlığa seçildi. SMDK Basın Ofisi'nden yapılan yazılı izah etmeye göre, Halid Hoca, rakibi daha önceki genel sekreter Nasr el-Hariri'yi 6 oy farkla geride bırakarak 56 oyla başkanlığa seçildi. Hişam Merve de rakibi Nugum el-Gadiri'yi 3 oy farkla geride bırakarak, 56 oyla SMDK Başkan Yardımcısı oldu. SMDK'nın genel sekreterlik seçimleri ise Yahya Mektebi ve Cevvad Ebu Hatab isimli adayların yüzde 50'den fazla oy alamaması nedeniyle ertelendi. Toplantıda ayrıca Suriye'deki savaşın genel vaziyeti değerlendirildi ve 18 yürütme komisyonu kuruldu. Kahire'deki muhalefet görüşmeleri, Rusya'daki arabuluculuk ve Bm Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın getirdiği "dondurulmuş bölgeler" teklifi gibi konular da ele alındı.