“Türkiye’nin değil Almanya’nın ve Almanya'daki Türklerin vekiliyim”

Türk kökenli Alman’ya Bakanı Aydan Özoğuz ‘Türkiye’nin değil, Almanya ve Almanya’daki Türklerin vekili olarak seçildim’ dedi.

“Türkiye’nin değil Almanya’nın ve Almanya'daki Türklerin vekiliyim”

 “Türkiye’nin değil Almanya’nın ve Almanya'daki Türklerin vekiliyim”
DW Türkçe'ye açıklamalarda bulunan Bakan Aydan Özoğuz, “Türkiye’nin değil, Almanya ve Almanya’daki Türklerin vekiliyim” diyerek dikkatleri çekti.
Almanya'nın Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, son günlerde Türkiye-Almanya arasında gerilime neden olan “Ermeni Soykırımı" kararını, mülteci anlaşmasını ve Almanya’daki göçmenlerin siyasi hayata katılım sağlamalarına DW Türkçe’de konuşarak değerlendirmelerde bulundu.
Kendisine yöneltilen, ‘ Sayın Özoğuz öncelikle Almanya'daki Türklerin siyasi hayata katılımını nasıl değerlendiriyorsunuz?’sorusuna Bakan Özoğuz öyle yanıtladı; 
‘Çifte vatandaşlık hakkı için çok uğraştık biliyorsunuz. Gerçekten zor bir konu, çünkü parlamentonun büyük bir kısmı, özellikle de bazı partiler bunu katiyen istemiyorlar. Her ne kadar neden istemediklerini dile getirmeseler de, bunun Türklere karşı bir tutum olduğunu açıkça belirtmek gerekir’ dedi.
Bakan sözlerine şöyle devam ettiAlmanlarda tam olarak böyle bir beklenti vardı diyemeyiz. Ama bir iki gazeteci, ‘bakalım Türk kökenli vekiller bu oylamaya nasıl yaklaşacak?’ şeklinde bir şeyler yazdılar. Ama kuşkusuz hangi taraftan gelirse gelsin bu, doğru bir yaklaşım değil. Ayrıca Alman parlamentosunda görev yapan bir vekil olarak ve pek çok Türk kökenli vekilin de aynı şekilde düşündüğünden yola çıkarak; bizden Türkiye'yi temsil etmemiz beklenmemeli, bu doğru bir beklenti değil. Biz Alman vekilleriz, buradaki Türk kökenlileri tabii ki savunacağız. Çünkü onlar buranın insanları, burada yaşıyorlar. Onun için altını bir kere daha çiziyorum: Ben Türkiye’nin değil, Almanya’nın ve Almanya'da yaşayan Türklerin vekiliyim. Bunu net bir şekilde ortaya koyabilirsek, daha iyi anlaşılabileceğimize inanıyorum” dedi.
 
Avatar
asu - 6 yıl
Halkın iradesiyle seçilmiş bir milletvekiline kafa tutmak kimseye düşmez. Bu bir ülkenin cumhurbaşkanı olsa bile. Kadın seçilerek girmiş o meclise ve fikirlerini açıkça dile getirebilir, fikirleri yanlış olsa bile.