Yemen Krizi: Husi Roketleri “Taiz’deki sivilleri öldürdü”

Husi isyancıların ateşlediği roketler sonucunda 14 sivil yaşamını yitirdi

Yemen Krizi: Husi Roketleri “Taiz’deki sivilleri öldürdü”

Yemen Krizi: Husi Roketleri “Taiz’deki sivilleri öldürdü”

Bölgeden gelen haberlere göre Yemen’in üçüncü büyük şehri için verilen savaş yoğunlaşırken Taiz’deki Husi isyancıların ateşlediği roketler 14 sivilin ölümüne yol açtı.  

Bölgenin yerlilerinden biri, Deluxe bölgesinde hayatını kaybedenlerin çoğunun çocuk olduğunu Reuters haber ajansına ifade etti.

Şehirdeki hastanelerin yalnızca biri açık dolayısıyla yaralılar yeterli oranda tıbbi tedavi alamıyor diye de ekledi.  

Bu zaman zarfında hükümet yanlısı güçleri destekleyen Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon, Taiz’deki isyancıların mevkilerini bombalamaya devam etti.  

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Cuma günü şehirde çoğu sivil 65 kişinin koalisyonun düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirdiğini ifade etti.

“Durum Çok Kötü”

Taiz şehri sürgün edilmiş Yemen Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansour Hadi’ye bağlı güçlerle Husi isyancılarıyla ittifak içindeki güçler arasında meydana gelen yoğun savaşa birkaç ay boyunca konu oldu. Yüzlerce savaşçı ve sivil öldürüldü.   

Geçen haftalarda, hükümet yanlısı savaşçılar Taiz’deki birkaç yeri ele geçirdi ve söylentilere göre şu anda şehrin büyük bir kısmını kontrol ediyorlar.   

Bölge sakinlerinden Abdul Aziz Mohammed “Durumun çok kötü olduğunu ve savaşın çok sayıda cephede yaşandığını,” Reuters’a Pazartesi günü ifade etti. “Taiz harap edildi.” (Kaynak: BBC)

Yetkililer, bu zaman zarfında, koalisyonun hükümet yanlısı güçlerin Husilerin iyi koruduğu mevkilere girebilmesine imkân tanımak için Marib ve Jawf’a yönelik hava saldırılarını arttırdığını Associated Press ajansına söyledi.  

Birleşmiş Milletler (BM) Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon Husileri yenip Yemen devlet başkanının otoritesini yeniden tesis etmek için hava saldırılarına başladığında 1950 sivilin de aralarında bulunduğu yaklaşık 4500 kişinin 26 Mart’tan beri öldürüldüğünü ifade etti.