10 yıl zarfında 1 milyonu aşkın kadın çiftçiye ulaşıldı

Kadınlar her iş kolunda aktif rol oluyor günümüzde bunlardan birisi de çiftçilik. GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçiler için verdiği eğitimler kapsamında kadın çiftçilere ayrı itina göstererek 10 yılda 1 milyon 900 bin kadın çiftçiye tarımsal konularla alakalı olarak eğitim verdi.

10 yıl zarfında 1 milyonu aşkın kadın çiftçiye ulaşıldı

Tarımsal projelerde de kadınlara öncelik tanıyan bakanlık, nihayet 10 senede kadın çiftçilere yönelik faliyetlere 7 milyon liranın üzerinde destek sağladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımın her alanında aktif rol alan kadınları tarımsal konularda ve ekonomik faaliyetlerde eğitmek, tarımsal üretimdeki kaliteyi artırmak, kalkınmada kadınların daha aktif rol almalarını sağlamak, kırsaldaki bayanın ekonomik ve sosyal konumunu iyileştirmek ve kuvetlendirmek amacıyla birden fazla projeyi yaşama geçirdi.

Kadın çiftçilere yönelik demonstrasyon, çiftçi birleşimi , uzun ve kısa süreli çiftçi kursu, tarla günü, inceleme ve teşvik müsabakası gibi faaliyetler yürüten bakanlık, bu çerçevede nihayet 10 senede 150 binin üstünde çalışma gerçekleştirerek 1 milyon 900 bin kadın çiftçiye eğitim verdi. Bakanlık, eğitim faaliyetlerinin beraberinde proje çerçevesinde belirlenen başarılı, lider, rol model olabilecek kadın çiftçilere tohum, fide, ilaç, gübre, fidan desteği ile sera, arıcılık ve sulama sistemi malzemeleri desteği sağlayarak onların başarılı uygulamalarını öne çıkararak başka kadın çiftçilere misal olmalarını da sağlıyor.