2018 YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı mı? YÖK sorgulama ekranı

YÖKDİL sınav sonuçları belli oldu mu? Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen 2018 YÖKDİL sınavı 17 Mart tarihinde yapıldı.

2018 YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı mı? YÖK sorgulama ekranı

üksek Öğretim Kurulu (YÖK) önderliğinde Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen 2018 yılının ilk YÖKDİL sınavı 17 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi. 19 Mart tarihinde ise yüzde 10'u açıklanan sınavın sonuçları merak ediliyor. Peki, 2018 YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı mı? Bir önceki YÖKDİL sınavdan 14 gün sonra açıklanmıştı. 17 Mart tarihli YÖKDİL sınavının da önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. İşte, 2018 YÖKDİL sınav sonucu öğrenme sayfası...

YÖKDİL SINAV SONUCU AÇIKLANDI MI?

Geçtiğimiz yıl düzenlenmeye başlanan yabancı dil yeterlilik sınavı olan YÖKDİL dördüncü kez 17 Mart tarihine yapıldı. YÖKDİL sınavı resmi sayfasında açıklanacak olan YÖKDİL sınav sonuç tarihine ilişkin bir bilgi verilmedi. Ancak geçen sınavlardan yola çıkılarak sınavdan 14 gün sonra açıklanması yani 31 Mart-1 Nisan aralığında yayınlanması bekleniyor. Bu durumda YÖKDİL sınav sonucu için verilen son tarih 7 Nisan oluyor. 

YÖKDİL SINAV SONUCU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YÖKDİL NEDİR? 

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınavı soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

KİMLER YÖKDİL'E GİREBİLİR?

Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılacaktır.  Sınava; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

YÖKDİL SINAVI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100] formülü kullanılacaktır.

YÖKDİL SINAV BARAJI KAÇTIR?

İlgili mevzuatsal düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir. YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır.