Anayasa Mahkemesi ve ÖSYM Arasında Gerginlik!

Anayasa Mahkemesi'nin ÖSYM'ye soruların tamamı açıklansın kararından sonra ÖSYM resmi sitesinden soruların sadece yüzde 10'u açıklanmaya devam edecektir açıklaması dikkat çekti. Detaylar yazımızda..

Anayasa Mahkemesi ve ÖSYM Arasında Gerginlik!

ÜNİVERSİTE adayları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) için müracaat yapmaya hazırlanırken, ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ’den Anayasa Mahkemesi ( Anayasa Mahkemesi AYM ) kararına yönelik yeni açıklama geldi. Temmuz 2013’teki değişiklikle ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ’nin sınav sorularını en son yeni açıklaması , sual havuzu oluşturduğu sebebiyle Bilgi Edinme Kanunu kapsamından çıkarıldı.

İSTEYEN GÖREBİLECEK

Ancak Anayasa Mahkemesi AYM bu kararı iptal etti. Kamuoyu bu karardan akabinde ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ’nin düzenlediği sınavlarda çıkan soruların tamamını bildirmesini beklerken, tam tersi oldu. Dün ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ’nin sitesinde, şu şekilde söylendi :

“ Anayasa Mahkemesi AYM ’nin kararı istikametinde Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, adayların müracaat yapmaları halinde kendilerine ait sual kitapçığı, cevap kâğıdı ve cevap anahtarı ile incelemesine sunulacak. Soruların % 10’u sayısınca soruların resmi sitede yayınlanmasına devam edilecek olup hiçbir basın yayın müessese ya da organına telif hakkı devri yapılmayacak.”

Başvuru 5 Ocak’ta

2015’te üniversite sınavlarına girecek adaylar için ÖSYS mürracaatları 5 Ocak Pazartesi başlıyor. ÖSYM Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi , evvel mürracaatları alacak, ardından sınav ücretleri bankaya yatırılacak.