KYK Burs Kredi Başvuruları

KYK burs kredi başvuruları başladı. KYK burs kredi başvurularına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.KYK bursu ne kadar olacak,KYK öğrenim kredisi ne kadar olacak gibi merak ettiğiniz üniversite bursları kredileri için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

KYK Burs Kredi Başvuruları

KYK Burs başvuru tarihleri 2014 2015 öğretim yılı için açıklandı, buna göre tüm tarihleri haberimizde vereceğiz. Kyk burs başvuru formu dolduran adaylar burs alabilmek için bu saatten sonra kyk burs başvuru sorgulama sonuçları sayfasından durumu kontrol etmeliler. Eğer daha önce başvuru yapmadıysanız kyk bursu başvuruları detaylarını mutlaka okumalısınız.

Kyk burs başvurusu 2014 yılı için hala devam ediyor, kyk burs başvuru formu dolduran adaylar kyk burs başvuru sonuçları sayfasını büyük heyecanla takip ediyor. Kyk bursu başvuru formu üzerinden kyk bursu başvurusu yapan 2014 2015 eğitim öğretim yılı adayları kyk burs başvuru sonuçları sitemizden takip edebilecek. kyk burs sonuçları çok yakında açıklanacak ve sizlere duyuracağız. 2014 KYK Burs Başvurusu süreci son hızıyla devam ediyor. Kyk burs başvuru formu dolduran burs alacak adaylar kyk burs sonuçları sayfasını merakla bekliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun sağladığı başbabakanlık bursu olarak geçen bursta 2014 kyk burs başvurusu oldukça önem arz ediyor. Kyk burs sorgulama ekranlarında umarız adınızı görürsünüz. Bu yıl 2014 Kyk burs başvurusu devam ediyor ve kyk burs başvuru formu dolduranlar kyk burs başvurusu yapmış oluyor. 2014-2015 Öğretim yılında bursa ihtiyacı olan öğrenciler kyk bursu başvuru formu doldurduktan sonra tek takip etmesi gereken isimlerini kyk burs sonuçları sayfasında sorgulamak. Kyk burs başvuru sonuçları yakında açıklanacak.
Öğrenciler dikkat Yeni öğretim yılı 2014 2015 KYK burs başvuru işlemleri başlıyor. Geçen yıla göre geç bir tarihte başlayacak olan KYK kredi ve Burs başvurusu için üniversite öğrencileri sabırla KYK'nın açıklama yapmasını bekliyor.

Resmi KYK Burs Başvuru Tarihleri 2014 Kredi ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılacak

Geri ödemesiz olan KYK burs başvuru tarihleri ile geri ödemeli olan KYK öğrenim kredisi başvuruları açıklandığında söz konusu duyuruyu siemiz mebpersonelleri de bulabileceksiniz. Kredi Yurtlar Kurumu Geri ödemeli ve Geri Ödemesiz olarak burs başvurusu alımlarını gerçekleştireceğini açıklarken, bu sene KYK kredi başvurusu alımını da tekrar gerçekleştirecek. KYS burs ve kredi başvuru tarihleri açıklanırken, başvuru şartlarına mebpersonelleri .com üzerinden kolayca erişebilirsiniz. ÖNCELİKLE KYK BURS BAŞVURU FORMU DOLDURUN


BURS;

240 TL ile 780 TL arası olması bekleniyor ...

KYK Bursu lisans öğrencileri için en son 2011 yılı başında yapılan zamla birlikte Lisans öğrencileri için 240 TL olmuştur.

Bundan önce her yıl 20 TL zam yapılan KYK bursuna 2011 yılında 40 TL zam yapılmış ve 200 TL’den 240 TL’ye çıkarılmıştır.

Yüksek Lisans KYK bursu ise Lisans ücretinin 2 katı kadar, yani 480 TL’dir.

Doktora KYK bursu ise Lisans ücretinin 3 katı kadar, yani 720 TL’dir.

2012 yılı başında KYK bursuna 20 TL’lik bir zam yapılarak Lisans öğrencileri için 260 TL, Yüksek Lisans öğrencileri için 520 TL, Doktora öğrencileri için ise 780 TL olması tahmin edilmektedir.


BURS NEDİR?


T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.


Burstan yararlanacak öğrenciler


- Ön lisans öğrencileri, - Lisans öğrencileri, - Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.) - İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.) - Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) - Vakıf Üniversitesi öğrencileri, - LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler,(öncelikli olarak), - Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler, - Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler, - İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,burstan yararlanabilmektedir. Not:Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.


Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler


Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan öğrenciler, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler, - Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler, - Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, - Yabancı uyruklu öğrenciler, - Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, - Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler, - Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci - Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler, - Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, - Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler , burstan yararlanamazlar.


"ÖNCELİKLİ" OLARAK BURS-KREDİ ALAN ÖĞRENCİLER KİMLERDİR?


Şehit çocukları, Gazi çocukları, Sosyal Güvenlik Kurumundan; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların kendileri ve çocukları ile vazife malulü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları, Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler, Anne ve babası vefat etmiş olanlar, Lise ve dengi öğrenimlerini Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar, Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar, “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular, İlk yüze giren öğrenciler öncelikli olarak burs almaktadırlar.


HANGİ DURUMLARDA BURS KESİLMEKTEDİR?


- Başarısız olması, - Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması, - Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, - Öğretim kurumunun kapatılması, - Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması, - Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması, - Kesin hükümle mahkum olması, hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.


ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ BORCUMU NE ZAMAN, NASIL VE NEREYE ÖDEYECEĞİM?


a) Normal öğrenim süresini tamamlayan veya kredi almaktan vazgeçen öğrenciler, borçlarını, normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, b) Herhangi bir sebeple, kredisi kesilen veya öğrenim kurumundan atılan okullarını terk eden öğrenciler borçlarını, kredilerinin kesildiği tarihten iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, kredi aldıkları sürede aylık taksitler halinde(2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık ) her dönemin son ayının en geç sonuncu iş günü mesai saati bitimine kadar, T.C. Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden adını, soyadını ve T.C.Kimlik Numaranızı belirtmek suretiyle, tebligat beklemeksizin ödemekle yükümlüdürler. Taksitlerini daha sonraki bir tarihte ödeyenler, zamanında ödememiş sayılırlar.

HANGİ DURUMLARDA ÖĞRENİM KREDİSİ KESİLMEKTEDİR?


- Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma, - Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, - Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme, - Öğretim kurumunun kapatılması, - Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması, - Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma, - Kesin hükümle mahkum olma, hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.


BURS/KREDİ BAŞVURUSUNU YAPTIM. SONUCU NASIL VE NEREDEN ÖĞRENECEĞİM?


Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler durumlarını Kurumumuz www.kyk.gov.tr sayfasından takip edebilirler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.