MEB, TEOG sınav sonuçlarını e-Okul üzerinden açıkladı

Merakla beklenen TEOG sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. TEOG sınav sonuçlarını öğrenmek isteyenler MEB, e-Okul ve MBA sitelerinden TEOG sonuçlarını öğrenebilecekler.

MEB, TEOG sınav sonuçlarını e-Okul üzerinden açıkladı

 Yurt genelinde 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen sınavların ardından öğrenciler büyük bir heyecan ve merakla TEOG sınav sonuçları konusunda yapılacak açıklamaları bekliyordu. Bekleyiş 15 Ocak Cuma akşamı sona erdi ve TEOG sınav sonuçları öğrencilerle paylaşıldı. TEOG 1. dönem sınav sonuçları, meb.gov.tr, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve e-Okul'dan yayınlandı. Sonuçları öğrenmek isteyenler bu sayfalardan ne kadar puan aldığını öğrenebilecek.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 1. dönem sınavları 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde gerçekleştirilen sınavların ardından öğrenciler için heyecanlı bekleyiş dönemi başladı. Yaklaşık bir aydır devam eden bekleyiş, 15 Ocak Cuma akşamı Milli Eğitim Bakanlığı'nın TEOG sınav sonuçları açıklamasıyla sona erdi ve öğrenciler sınav sonuçlarını öğrenmek için, sonuç açıklama sayfalarına akın ettiler. Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sınav sonuçları konusunda açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

"Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında birinci döneme ait ortak sınavlar 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Bakanlığımız her yıl sınav takvimini ilan ederken hem öğrenci, öğretmen ve okul idaresince yapılması gereken iş ve işlemlerin zamanında gerçekleşmesini öngörmekte, hem de sınav sorularına yönelik itirazların hukuka uygun bir biçimde değerlendirilmesi için gerekli başvuru ve yargı sürecini dikkate almaktadır. 15 Ocak 2016 tarihi itibarıyla ivedi yargılamaya ilişkin süre tamamlanmıştır.

Türkiye genelinde ve yurt dışındaki 14 merkezde gerçekleştirilen sınavlara ilişkin sonuçlar, bugün saat 19.00 itibarıyla e- okul sistemine aktarılmıştır. Sonuçların tüm öğrencilerimize, velilerimize hayırlı olmasını diler, süreçte katkısı olan tüm eğitim çalışanlarına teşekkür ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.TEOG sınav sonuçları açıklamasında merak edilen konulardan biri de ülkemizin doğusunda yaşanan terör olaylarından ötürü sınavın ertelendiği illerde sonuçların açıklanıp açıklanmayacağı oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, Mardin Nusaybin'deki bu nedenle geç yapılabilen sınavların sonuçlarını da açıkladı.

TEOG 2. DÖNEM SINAVLARI NİSAN'DA YAPILACAK

Merakla beklenen TEOG sınav sonuçları açıklandı. Öğrenciler sonuçları öğrenme fırsatı buldu. Şimdi merak edilen TEOG 2. dönem sınavlarının ne zaman yapılacağı... 2. dönem TEOG sınavları 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Ardından 14-15 Mayıs 2016 tarihlerinde ise mazeret sınavları gerçekleştirilecek. 2. dönem TEOG sınav sonuçları ise Haziran ayının içerisinde açıklanacak.

AĞIRLIKLI TEOG SINAV PUANI NASIL HESAPLANIR?

Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.