ÖSYM Klavuzunda Yapılan Değişiklikler: Askeri Okul Seçeneği Çıkarıldı

ÖSYM YGS için başvuru klavuzunu yayımlarken bazı düzenlemelerin olduğu görüldü. Bunlardan biri de askeri okul seçeneği idi. Yeni klavuzda bu seçenek yok eğer subay olmayı düşünüyorsanız bu okulların internet sitelerini kullanmalısınız. Peki klavuzda başka neler değişti hepsi haberimizde..

ÖSYM Klavuzunda Yapılan Değişiklikler: Askeri Okul Seçeneği Çıkarıldı

Bu yılın ÖSYS kılavuzunda yer alan değişikliklerden biri de subay olmak isteyen ve askeri okulda eğitim görmeyi planlayan gençleri ilgilendiriyor. Geçen yıla kadar Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları’na bağlı subay ve astsubay okullarını tercih edecek gençler Aday Başvuru Formu’nda “askeri okulda okuma isteği” şeklinde yer alan şıkkı işaretliyordu. Bu yıl ise bu şık formda yer almıyor.

Eğer Kara, Hava, Deniz Harp Okulları ile astsubay meslek yüksekokullarında okumak istiyorsanız bu okullara ya da okulların bağlı bulundukları kuvvet komutanlıklarının internet sitelerine kendiniz başvurmak zorundasınız. 25 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında bu sitelere girerek önkayıt yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde bu okulların seçme sınavlarına katılamazsınız. Bu okullar yine öğrencilerini Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puan türlerine göre alacak. Okullar bu sınav türlerinde istedikleri baraj puanları kendi sitelerinden açıklayacak. Bu puanı aşan adaylar da yine okullara bireysel başvurularını yapacak. Subay ya da astsubay olmak için aranan özel koşullara ilişkin bilgileri ÖSYS kılavuzunda, okulların ve kuvvet komutanlıklarının web sitelerinde bulabilirsiniz.

HANGİ OKUL HANGİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK?

KARA HARP OKULU: Lisans diploması veriyor. YGS-1, 2, 5, 6 puan türlerinde belirlenen barajları aşanlar okulun yaptığı ön elemenin ardından LYS’nin MF ve TM puanlarına göre seçilecek. Başvuru adresi www.kkk.tsk.tr veya www.kho.edu.tr

DENİZ HARP OKULU: Lisans düzeyinde eğitim veriyor. YGS-1, 2, 5, 6 puan türlerinde belirlenen baraj puanı aşanlar ilk seçimden sonra MF-1, MF-4, TM-1 ve TM-2 puanlarına göre değerlendirilecek. Başvuru adresleri: www.dzkk.tsk.tr, www. dho.edu.tr

HAVA HARP OKULU: Lisans eğitimi veriyor. Önce YGS 1, 2, 5, 6 puan türlerinde barajı aşanlar değerlendirilecek, ardından MF-1, MF-2, MF-4, TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerine göre öğrenci alınacak. Başvuru adresi: www.ikdm. hho.edu.tr

KARA KUVVETLERİ ASTSUBAY MYO: Önlisans eğitimi veriyor ama sınavsız geçişle lisans eğitimi alıyorlar. YGS-1, 2, 3, 4, 5 ve 6 puan türlerinde barajı aşanlar değerlendirmeye alınacak. Başvuru adresleri: www.tsk.tr, www.kkk.tsk.tr, www.kho.edu.tr

DENİZ ASTSUBAY MYO: Önlisans eğitimi veriyor. Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim Fakültesi’ne sınavsız geçiş var. YGS-1, 2, 3, 4, 5 ve 6 puan türlerine göre öğrenci alıyor. Başvuru adresi: www.dzkk.tsk.tr, www.damyo.tsk.tr, www.damyo.edu.tr

HAVA ASTSUBAY MYO: Önlisans eğitimi veriyor. YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerine göre öğrenci alacak. Başvuru adresi: www.tekok.edu.tr

JANDARMA ASTSUBAY MYO: İki yıllık önlisans diploması veriyor. Başvuru adresi: www. tsk.tr ve www.jandarma.tsk.tr

GATA SAĞLIK ASTSUBAY MYO: Önlisans diploması veriyor. YGS-1, 2, 6 puan türlerine göre öğrenci alıyor. Başvuru adresleri: www.tsk.tr, www.kkk.tsk.tr, www.kho. edu.tr

ÖSYM ENGELLİLERİ ANKARA’YA TOPLUYOR

ÖSYM, üniversite sınavlarında engel durumu nedeniyle sınav güvenliğini zedeleyecek nitelikte elektronik ve metal içeren araç gereç ve cihaz kullanmak zorunda olan engelli adaylar ile 18-22 puntoluk kitapçık ile işaretleyici isteyenleri Ankara’da sınava alacak. Bu adaylar dışarıyla iletişimi kesilmiş yüksek güvenlikli binalarda sınava girecek. Her salon kamerayla izlenecek. Eğer Ankara’da sınava girmek istemiyorlarsa tüm adaylar girdiği salonlarda sınava alınacak. Ama cihazları kullanamayacak. Adaylar başta gözlük tipi işitme cihazı, işitme cihazı, biyonik kulak, tekerlekli sandalye, atel, elektronik büyüteç, oksijen tüpü, koyu renk camlı gözlük, bilgisayar, braille daktilo, kalp pili, kâğıt torba, ensülin iğnesi, şeker ölçüm cihazı, protez, ortez, diren, kateter, eldiven, ek gıda, oturma simidi, yastık, maske, pant, dizlik gibi araç ve gereçleri sınavlarda kullanabilecek. Ancak bunun için rapor alacaklar.

ADAY BAŞVURU FORMU’NA DİKKAT

ÖSYM’nin sitesinden bulacağınız Aday Başvuru Formu’nu dikkatle doldurmanız gerekiyor. Başvurunuzu internet ya da başvuru merkezi üzerinden de yapacak olsanız önce bu formun bir çıktısını alarak bilgilerinizi üzerinde doldurmanız daha sağlıklı olacak. Formu doldururken dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle:

KİMLİK NUMARASI: TC vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar yani pembe ve mavi kart sahipleri bu alana TC kimlik numaralarını yazacak. TC kimlik numarası bulunmayan KKTC uyruklu, yabancı uyruklu ve uyruğu olmayan adaylar bu alana, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nden (MERNİS) edinecekleri 9 ile başlayan 11 haneli yabancı kimlik numarasını yazacak.

KİMLİK BİLGİLERİ: Bu bölümde bilgilerinizi nüfus cüzdanınızda yer aldığı şekilde, değiştirmeden ve kısaltmadan dolduracaksınız.

BİRDEN ÇOK UYRUKLULAR: TC uyruklular ile iki uyruğundan birisi TC olanlar ise TC şıkkını işaretleyecekler. Diğerleri uyruklarına göre belirtilen şıkları dolduracak. Birden fazla uyruğu olanlar bu alanda birden fazla seçenek işaretleyebilirler. Türk soylu yabancılar ise “2527 sayılı kanun kapsamında bulunanlar” seçeneğini dolduracak.

ADRES: Adresinizi il ve ilçe belirterek açık biçimde yazacaksınız. Telefon ve e-posta adresinizi de belirteceksiniz. Çünkü gerektiğinde ÖSYM adaylara SMS ve e-posta aracılığıyla da bilgilendirme yapıyor.

ÖĞRENİM DURUMU: Okul adı, kodu, türü, dal adı sorulan bu bölümde son sınıflar mezuniyet tarihi, not sistemi ve diploma notu alanlarını boş bırakacak. Ancak okul müdürlüklerine bilgilerinin doğruluğunu onaylatacak. Mezunlar ise tüm bilgileri dolduracak. Dikkatli olun, bazı il ve ilçelerde aynı ya da benzer adı taşıyan okullar var. Bilgilerden hiçbirini bulamadıysanız “Diğer” bölümü işaretleyebilirsiniz ama belirli alanlara tanınan ayrıcalıklardan yararlanamazsınız.

ALAN ADI VE DAL ADI: 2008’den önce mezun olanların ÖSYM’nin sitesinden alan/dal dönüşüm tablosu doğrultusunda bilgilerini düzenlemesi gerek.

ÖĞRENİM DURUMU KODU: Bu bölüme son sınıf öğrencisiyseniz 1, beklemeli durumdaysınız 2 yazacaksınız. Mezunlar hangi seçenek uygunsa onu işaretleyecek.

YGS’YE GİRME İSTEĞİ: Mesleki ve teknik lise mezunu değilseniz “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyeceksiniz. Mesleki ve teknik lisede okuyorsanız ve eğer YGS’ye girmek istemiyorsanız sınavsız geçiş seçeneğini işaretleyeceksiniz. Ama alanınızda geçiş yapacağınız önlisans programı yoksa o zaman YGS’ye gireceksiniz.

YGS SINAV MERKEZLERİ: Sınavsız geçiş yapacaklar boş bırakacak. İki tercih yapacaksınız. Birinci tercihte okulunuzun bulunduğu ya da adresinizdeki merkezi, ikinci tercihte sistemin izin verildiği yeri yazabileceksiniz.

DİN DERSİ ŞIKKI: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini zorunlu alanlar “Aldım” diye, muaf olanlar “Almadım” diye işaretleyecek. Alanlar YGS’deki 5, LYS-4’teki 8 din sorusunu, almayanlar ise alternatif soruları yanıtlayacak.

BOY VE KİLO: Sınava gireceğiniz yer boy ve kilonuz dikkate alınarak vuygun biçimde seçilecek.

OTURUM BİLGİLERİ: Eğer “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlediyseniz bu alanı işaretleyeceksiniz.

SAĞLIK VE ENGEL DURUMLARI: Bu alan, sınava başvuran engelli adaylar ile sağlık sorunu nedeniyle engelli salonunda sınava alınması gereken adaylar tarafından doldurulacak. Adayların engelleriyle ilgili devlet ya da üniversite hastanelerinden rapor alması ve bu raporları ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekiyor.

İNTERNET ŞİFRESİ: ÖSYM’nin işlemlerini takip edebilmeniz için internet erişim şifresi isteyebilirsiniz. Bu bilgilerden sonra formu imzalamanız gerekiyor.

İSTANBUL’A SINIRLAMA VAR

İstanbul’da sınava girmek isteyen aday sayısının İstanbul’daki binaların kapasitesinden çok fazla olacağından bu kentte sınava girmek isteyenler için sınırlamalar var. Okulu ya da adresi İstanbul olmayanların bu kenti tercih etme hakları yok. Okul ve ikametinin ikisi de İstanbul’da olanlar YGS’ye girmek için iki tercihlerini de bu kentten yana kullanabilecekler. Okul ya da adresinden biri İstanbul olanlar ise iki tercihten sadece birini İstanbul için kullanabilecek.

Kapatılan öğretmenlik programları yeniden öğrenci alacak

Türkiye’de öğretmenlik programlarının açılması ve kapatılması ile ilgili kararlar her yıl değişiklik gösteriyor. Geçen yıl YÖK’ün kararıyla liselere alan öğretmeni yetiştiren eğitim fakültelerindeki öğretmenlik programları kapatılmıştı. Bu yıl ise yine YÖK’ün kararıyla bu programlar tekrar açılacak. Kapatılan bu programlar arasında yer alan biyoloji, felsefe grubu, kimya, coğrafya gibi öğretmenliklere bu yıl tekrar öğrenci alınacak.

Geçen yıl da tartışmalara neden olan kararla eğitim fakülteleri içinde yer alan ve liselere öğretmen yetiştiren öğretmenlik programları kapatılınca aynı alanda eğitim veren fen ve edebiyat fakültelerindeki programlar büyük ilgi görmüştü. Bu fakültelere öğretmenlik yapabilmeleri için pedagojik formasyon hakkı da tanınınca kapatılan bölümlerin fen ve edebiyat fakültelerindeki karşılığı olan programların puanları yükselmişti.

İşte bu yıl YÖK bu kararını tekrar gözden geçirdi ve kapatılan bu programları açtı. Böylece kılavuza da giren öğretmenlik programlarına bu yıl tekrar öğrenci alınacak. Yeniden tercih listelerine girecek olan programlar şöyle: Biyoloji, coğrafya, felsefe grubu, kimya, Türk dili ve edebiyatı, fizik, matematik öğretmenlikleri. Öğretmenliklerin yanı sıra bu yıl yeni açılan programlar ile bu yıl öğrenci almayacak olanların listesini de hazırladığımız tablolarda görebilirsiniz.