Sesli Harf Yoksunluğu

Çağımız teknoloji çağı ve bu teknoloji bireylerin konuşma ve yazma şeklini giderek anlamsızlaştırıyor. Kısaltılmış cümleler ve genellikle kullanılmayan sessiz harfler.

Sesli Harf Yoksunluğu

Alfabenizde 8 tane sesli harf vardır. Bu sesli harfleri mecburi olmadığı sürece neredeyse şimdi kimse kullanmıyor. Oysa şöyle ki eğer sesli harflere ihtiyaç duyulmasa alfabede yer almazdı diye düşünüyorum. Neden bir sessiz harfi yazmak bu derece zor olur ki. Yada neden dolu dolu konuşmak varken kısa cümlelerle kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz.

Türkçemizin en güzel dil olduğunu düşünürsek gerçekten giderek daha kötü hal alan bu gelişme sonucunda yeni nesil doğan çocukların neredeyse hiç sesli harf öğrenme gereği duymayacaklar. Şimdiden ilk okul çocuklarının bile kullanmadığı harfler arasına giren sesli harflerin aslında kullanılması gerektiğinden habersizler. Sosyal  ağlarda sohbetler genellikle sesli harf yoksunu olarak yapılıyor. Sesli harf kullanımına dikkat eden ise neredeyse çok %20 oranında bir seviyede. Peki ne olacak böyle? Romanlar, çocuk kitapları, ders kitapları, gazeteler zaman geçtikçe sessiz harf kullanılmadan mı yazılacak. Kimse bunu istemez diye düşünüyorum. Çünkü bence roman okumak, öykü okumak sessiz harf olmadan olmamalı. Çocuklarımıza okumayı öğrendikleri yaştan itibaren Türkçemizi düzgün okuma ve yazma seviyesinde geliştirmeliyiz.   Çocuklarımız küçük yaşlarda okuma alışkanlığı edilmeli ve dillerine bağlı kalarak eksik harf kullanmadan yazmalıdırlar.

Çocukların göze hitap eden dolu cümleler okuması eksik harfli cümleler okumasından daha iyidir. Hem zihinleri sesli harf gereğini öğrenmiş hem de kendilerini dillerine ve yazım kurallarına uygun yetiştirmiş olurlar.  Öğretim görevlilerinin bu konuda hassas davranması gerektiğini düşünüyorum. Öğrencilerin eğitim temelleri atılırken sesli harfin gereğini ve önemi vurgulayarak öğretmeli ve çocukların bu konuya duyarlı olmalarında ısrarcı olunmalıdır. Eski dönemlere bakılırsa hem ağır bir Türkçe hem de gerçekten çok fazla kullanılan noktamla işaretleri varken bile kelime kısıtlaması yapılmamasıyla birlikte harf eksiliği hiç yoktur.

Eskiden mektup yazılırken sessiz harflerle mi yazılıyordu sizce?  Hayır, insanlar özlemlerini duygularını dolu cümlelerle yoğun şekilde yazıya döküyorlardı. Kim bilir kaç sayfa mektup yazan vardır içlerinde, peki neden hiç kolaya kaçarak öylece bulmaca gibi bir mektup yazmıyorlardı? Gençlerin ve büyüklerin önemsiz gördüğü bu konu aslında çok önemlidir. Birine (npyn) demek midir normal olan (ne yapıyorsun?) demek mi? Dilimizi doğru kullanalım.

Konuşurken nasıl sesli harf kullanıyorsak yazarken de buna dikkat ederek düşüncelerimizi ifade edelim sohbetimizi de buna uygun yapalım. Yazarken bir harfe daha basmak sizlerin hayatından bir şey kaybettirmez.
Harfleri tek tek öğrendiğimiz yıllara dönelim eğer bu harflere ihtiyaç olmasaydı ilk okul 1. Sınıfta öğretmenlerimiz bu harfleri öğretmek için çok da çaba harcamazdı. O zaman biz öğrendiğimiz  bu harflerin hepsini kullanarak ifade edelim kendimizi ve çocuklarımızın da bu konuya duyarlı olmalarında yardımcı ve ısrarcı olalım. Geleceğin büyüklerine dilimizi ve yazım kurallarımızı öğrendikleri bilgilerin öneminden bahsedelim.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.