Yekta Saraç, Önemli Açıklamalarda Bulundu

Yök başkanı SARAÇ uluslararası ve ulusal literatür araştırma sonuçlarına uygun olarak Yök öğretmen yetiştirme grubu tarafından ihtiyaçların giderilmesi için son çalışmaların tamamlandığı bilgisinide vermiştir.

Yekta Saraç, Önemli Açıklamalarda Bulundu


Yaklaşık olarak bir yıl önce YÖK bünyesi tarafından oluşturulmuş olan öğretmen yetiştirme çalışma grubunun yürütmekte olduğu çalışmaları ile ilgili olarak YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ tarafından değerlerdirme sonuçları açıklandı. Bu açıklamada eğitim fakülteleri için gelecek yıldan itibaren uygulanacak olan baraj sistemi ile başarı sıralaması şartının nasıl olacağı konusunda bilgiler verildi. Bahse konu sistemin adaylarda kafa karışıklığına sebep olmaması açısından gelecek yıldan itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

Başkan SARAÇ tarafından yapılan açıklamada başarı sıralaması şartının girdi esaslı bir iyileştirme olacağı belirtilirken bunun yanısıra süreç ve girdi esaslı bir iyileştirmeninde yapılacağı, eğitim fakültelerindeki programların verilişleri, yeterliliği ve niteliği ile ilgilide çalışmaların devam ettiği belirtilmiştir. 

Bu güne kadar tüm üniversitelerde ayrı ayrı olarak verilmekte olan lisans eğitimlerinin tek çatı altında ve özel eğitim öğretmenliği adı altında yeni bir lisans eğitimi programı olarak tasarlandığını belirten başkan SARAÇ ayrıca zihinsel engelliler, görme engelliler ve üstün yetenekliler öğretmenliği yerine özel eğitim öğretmenliği adı altında lisans programı oluşturulduğu açıklamasında bulundu. Bu açıklamaya göre yeni lisans programı olan özel eğitim öğretmenliği tüm yurttaki eğitim fakültelerinde 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.

Tüm bu çalışmalar ile ilgili olarak 25. Ulusal özel eğitim kongresi içerisinde de bir ön çalışmaya imza atıldığını belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ özel eğitim bölümü ve ana bilim dalı başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdiği bilgisini verdi.   Bilindiği gibi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenci sayısı ne acıdır ki çok fazla ve bu ihtiyaç her geçen gün biraz daha fazla artmakta. Bu yüzden de özel eğitimde çalışacak olan ve bu konuda yeterli düzeyde eğitim almış insanlara ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Çünkü özel eğitime tabi olan insanlara eğitim ve öğretim vermek sanıldığı kadar kolay değildir ve büyük bir bilgi birikimi ile birlikte büyük bir sabırda gerektirmektedir.

Yök başkanı SARAÇ uluslararası ve ulusal literatür araştırma sonuçlarına uygun olarak Yök öğretmen yetiştirme grubu tarafından ihtiyaçların giderilmesi için son çalışmaların tamamlandığı bilgisinide vermiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.