YÖK Fransızca kararı ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı

YÖK, Fransızca eleştirilerine yanıt verdi. Fransız dili bölümlerine öğrenci alınmayacağını duyuran YÖK, gerekçe olarak Fransa'da Türkçe bölümlerin olmadığını gösterdi.

YÖK Fransızca kararı ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerdeki henüz öğrencisi olmayan bu iki bölüme yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasına karar verdi.

FRANSA'DA TÜRKÇE BÖLÜM YOK

Açıklamada gerekçe, ‘mezun-istihdam ilişkisi’ ve Fransa ile ‘mütekabiliyet (karşılıklılık)’ olarak belirtildi. Fransa’da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde Türk Dili ve Edebiyatı/Türkoloji bölümlerinin bulunmadığı hatırlatıldı.

EĞİTİM VAR ANCAK EŞ DEĞER BULUNMADI

Ancak Fransa’da Strasbourg Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans düzeyinde Türkoloji; Sorbonne Paris Cite Üniversitesi’ne bağlı Doğu Dilleri Ulusal Enstitüsü’nde ise lisans ve yüksek lisansta Türk Dili programı bulunuyor.

Lyon ve Aix Marseille üniversitelerinde ise lisans sonrası Türkçe uzmanlık eğitimi var. Yetkililer, bunun Türkiye’deki Fransız dili programıyla eşdeğer olmadığını belirtiyor.

19 PROGRAMDA ÖĞRENCİ YOK

YÖK yetkilileri, öğrenci almaya başlamamış 12’si Fransız Dili ve Edebiyatı ile 4’ü Fransızca Öğretmenliği olmak üzere 16 bölümün olduğunu duyurdu. Öğrencisi olan 19 program var.

YENİ BÖLÜM AÇILMAYACAK

YÖK, öğrencisi olanlarda eğitimin aksamadan süreceğini, bu yıl da öğrenci alabileceklerini açıkladı. Bu tarz yeni bölümler açılmayacak.

FRANSIZ AKADEMİSYENLERİN KÜSTAH BİLDİRİSİ

Türkiye, kısa süre önce eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy dahil 300 Fransız yazar ve siyasetçinin Kuran’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını isteyen bildirisine büyük tepki göstermişti.

YÖK Atlas’taki bilgilere göre, Fransız dili ve edebiyatı bölümü Adnan Menderes, Ankara, Cumhuriyet, Galatasaray, Gazi, Hacettepe, İstanbul, Namık Kemal, Pamukkale ve Selçuk olmak üzere 10 üniversitede bulunuyor. Fransızca öğretmenliği ise şu 9 üniversitede var: Anadolu, Çukurova, Dokuz Eylül, Gazi, Hacettepe, İstanbul, Marmara, Ondokuz Mayıs ve Uludağ.

ETKİLENECEK ÜNİVERSİTELER

Etkilenecek üniversiteler arasında Akdeniz, Aksaray, Çankırı Karatekin, İstanbul Medeniyet, Karadeniz Teknik, Kırıkkale, Mersin, Mehmet Akif Ersoy, Ankara Sosyal Bilimler de bulunuyor.


Etiketler; #yök #fransızca